Bankernas utspel om kontanternas framtid är ett svek mot både Sveriges äldre och mot kris- och krigsberedskapen i landet, menar Kontantupproret.


Mest läst i kategorin
Sverige står hopplöst dåligt rustade för kris och krig när det gäller kontanter. De är svåra att få ut från bankomaterna och svåra att få använda i butiker och på restauranger. Ändå menar bankernas intresseorganisation Bankföreningen att lärdomen från Ukraina är att det går att säkra upp digitala betalmedel som swish och kreditkort även vid kris och krig.
MISSA INTE: Expert: Mer pengar på kontot – ändå lägre pension
Bankerna skor sig på bekostnad av de äldre
Men det är ett svek mot landet att lyfta fram Ukraina som exempel, menar Kontantupprorets ordförande Björn Eriksson.
”Utspelet handlar om Bankföreningens eget intresse. Skulle kontanterna försvinna finns inget alternativ till bankernas digitala pengar och då kan avgifterna för att använda tjänsterna höjas ännu mer. De sätter girigheten framför Sveriges beredskap. Vi behöver i stället göra som övriga Europa – lagstifta för att säkra kontanterna”, säger Björn Eriksson i ett pressmeddelande.
Han anklagar bankerna för att arbeta för att få bort kontanterna.
”Att använda Ukraina som exempel är helt galet. Deras centralbankschef var i Sverige häromåret och berättade då att de aldrig hade klarat sig utan kontanter. Verklig beredskap byggs genom att olika betalsystem fungerar parallellt. Att bara ha digitala betalmedel gör oss sårbara”, säger Björn Eriksson.
Senaste nytt
Äldre behöver kontanter
För många äldre är kontanter en trygghet. Alla kan inte hantera mobilbank, BankID eller kort och många föredrar kontanter.
”När kontanter inte kan användas innebär det att människor som inte har tillgång till digitala betalverktyg stängs ute”, har Björn Eriksson tidigare sagt till Dagens PS.
”Det är många äldre, personer med funktionsnedsättning, socialt utsatta, hotade kvinnor och andra grupper som också har rätt att vara delaktiga i vårt samhälle. De behöver kunna handla kläder och skor, åka buss och tanka sin bil precis som andra”, sade han då till Dagens PS.
Läs mer om ekonomi:
Expert: Mer pengar på kontot – ändå lägre pension
Festival för pension: 500 nyblivna pensionärer fyllde Stureplan
Pensionsmyndigheten: Därför lönar det sig att plugga mitt i livet
ISK: Höjd skatt med 1 017 kronor – om du har så här mycket
Nu sparkas 400 000 svenskars PPM-fonder ut – men varför?
Storbankerna frossar i nya PPM-placeringar

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.