E55

Små kärnkraftsreaktorer löser inte elpriserna: "Ingen kioskvältare"

kärnkraftsreaktorer
Vattenfall satsar på nya kärnkraftsreaktorer i närheten av Ringhals. (Foto: Getty Images och ClaudioDivizia)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 23 aug. 2025Publicerad: 24 aug. 2025

Vattenfall satsar på små modulära kärnkraftsreaktorer vid Ringhals kärnkraftverk istället för stora konventionella reaktorer. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Experten Christian Ekberg, professor i kärnkemi vid Chalmers, varnar för att de nya kärnkraftsreaktorerna inte blir någon lösning på elpriserna.

Statliga Vattenfall beslutade på torsdagen att bygga tre till fem små modulära reaktorer vid kärnkraftverket i Ringhals, skriver DN. De nya reaktorerna ska tillsammans producera 1 500 megawatt, ungefär lika mycket som en och en halv stor reaktor.

Anna Borg, vd för Vattenfall, säger att de mindre modulära reaktorerna passar bra för platsen. Hon menar att de kan bli billigare tack vare serietillverkning och mindre fotavtryck.

Men att så blir fallet är långt ifrån säkert menar Christian Ekberg. Särskilt med tanke på att det ännu inte färdigställts någon SMR globalt, medan kostnader och tidsramar för storskaliga kärnkraftsreaktorer är mer välkända.

MISSA INTE: Svantesson (M): Mer pengar till hushållen – familjer går före

Svaga argument baserade på gissningar

Christian Ekberg ifrågasätter Vattenfalls optimism om kostnaderna för de små reaktorerna.

”Jag tycker att alla argument som baserar sig på ’bedöms’ är svaga. Det är ju en gissning, för du jämför något som du nästan vet vad det kommer att kosta med något som du inte har en aning om”, säger han.

Den nya reaktorn Olkiluoto 3 i Finland togs i drift våren 2023 efter 14 års försening och blev mycket dyrare än beräknat. Christian Ekberg menar att Sverige hade kunnat välja samma typ av reaktor men dra lärdom av de finska misstagen.

ANNONS
ANNONS

Kärnkraftsreaktorer är ett oprövat kort med potential

SMR är i sammanhanget ett mer oprövat kort, men om tekniken infriar förväntningarna finns en enorm potential, menar Christian Ekberg. Särskilt eftersom flera små reaktorer skulle göra elnätet mindre känsligt för störningar, som när vissa stora reaktorer tas ur drift.

”Om det skulle visa sig bli billigare att bygga och att vi får en så kraftig redundanseffekt tror jag att stora reaktorer kan komma att bytas ut mot ett gäng små”, säger han.

Han påpekar risken med nuvarande system där ett enda haveri kan slå ut stora delar av elproduktionen.

MISSA INTE: Därför lockar bundna bolån igen

Kärnkraftsreaktorer blir ingen revolution för elpriserna

När det gäller vad ett tillskott på 1 500 megawatt i Ringhals skulle innebära för elpriset i södra Sverige är Christian Ekberg försiktig med förväntningarna.

”Jag tror inte att det kommer vara en kioskvältare när det gäller att ändra elpriserna. Men det kommer att vara en stabilitetsfaktor i nätet som man inte ska försumma vikten av. Det skulle kunna ta udden av några av pristopparna som varit”, säger han.

Christian Ekberg påminner om att Sverige redan stängt ned tre reaktorer i södra Sverige som producerade 3 000 megawatt eller mer. Att bygga upp hälften av det igen är bra men inte tillräckligt.

ANNONS

MISSA INTE: Wall Street öppnar dörren: Storfonder satsar på bitcoin

Vad är SMR?

Små modulära reaktorer kallas SMR efter engelskans Small Modular Reactors. De är mindre än vanliga reaktorer och producerar högst 300 elektriska megawatt per styck.

Traditionella reaktorer klarar mellan 1 000 och 1 500 MW. De mindre reaktorerna ska vara enklare att hantera säkerhetsmässigt och förväntas bli billigare att bygga – men ingen vet om det stämmer.

Som Christian Ekberg påpekar är detta fortfarande teorier som inte testats i verkligheten.

För svenska elpriser blir de små kärnkraftsreaktorerna troligen en stabiliserande faktor snarare än en revolutionerande förändring. Men i ett land som stängt ned betydande kärnkraftskapacitet de senaste åren kan varje megawatt hjälpa till att minska prisvolatiliteten.

”Jag tror inte att det kommer vara en kioskvältare när det gäller att ändra elpriserna. Men det kommer att vara en stabilitetsfaktor i nätet som man inte ska försumma vikten av”, säger Christian Ekberg.

Läs mer om ekonomi:

Fond-fadäs – majoriteten misslyckas – Avanza: ”Tråkigt”

ANNONS

Ekonomin står still – men Riksbanken tvekar fortfarande att agera

Spara i kapitalförsäkring? Då måste du förstå risken vid bodelning

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS