På torsdagen presenteras Saab:s nya vapen, Nimbrix, en missil som ska skydda västvärlden mot drönare på slagfälten.


Mest läst i kategorin
Militära konflikter ser inte ut som de gjorde för 10 eller 20 år sedan. Slagfälten i Ukraina, som invaderades av Ryssland 2022, är nu fyllda av drönare och drönarflygare. De radiostyrda robotarna avgör nu vem som har överhanden i moderna krig.
Och det är därför som Saab lanserar den nya anti-drönarmissilen, meddelar SAAB i ett pressmeddelande.
”Nimbrix är vårt svar på de obemannade luftburna hoten som har eskalerat de senaste åren. Att utveckla någonting snabbt och ta fram en robot som är kostnadseffektiv har varit särskilt viktigt för att möta de här hoten som vi vet ofta anskaffas till ett lågt pris. Nimbrix är resultatet av vår långa historik med luftvärn i kombination med att snabbt kunna utveckla lösningar för nya behov”, säger Saabs chef Stefan Öberg i pressmeddelandet.
MISSA INTE: Experten till läsaren: Så tar du ut tjänstepension smartast
Saab i moderna krig
Det går både att använda missilen mot enskilda drönare och mot svärmar av dussintals eller hundratals drönare, meddelar bolaget.
”Vi har system och produkter som kan oskadliggöra mindre drönare men man måste också ha stridsekonomin i åtanke”, säger Mats-Olof Rydberg på Saab.
Att bekämpa drönare har varit kostsamt för Ukraina. En attack kan utföras av en drönare som bär på en sprängladdning, och kostar ett par tusen kronor att tillverka. Men för att skjuta ner drönaren måste det ukrainska försvaret avfyra en målsökande luftvärnsrobot, som till exempel RBS 70 som kostar över en miljon kronor.
RBS 70 används bäst mot stora, dyra mål som helikoptrar, kryssningsmissiler och flygplan.
”RBS 70 har använts framgångsrikt mot mindre drönare men i längden behövs också kompletterande lösningar”, säger han.
Senaste nytt
Lanseras 2026
Sverige ligger i framkant i Europa när det gäller att utveckla högteknologiska vapen. Den nya drönardödaren väntas på plats 2026 för försäljning.
Det rapporterar Dagens Industri.
Läs mer om ekonomi:
Storbankerna frossar i nya PPM-placeringar
Avanza Zero populärast – men sparkas från PPM:s fondtorg
Ska man investera sin pension i vapen och militär – och hur gör man?
Så får du negativ (!) skatt på din inkomst
Så får du fem miljoner i statlig pension – i månaden

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.