Det stora amerikanska bolaget Lyten, som köpte konkursade batterijätten Northvolt, har skrivit ett citat åt Ebba Busch om miljardaffären, där hon säger att affären är ”en seger för Sverige”.


”Mina ord är alltid mina ord”, säger näringsminister Ebba Busch (KD) om citatet som Lyten formulerade.
Men det verkar inte stämma helt och hållet. Åtminstone var det Lyten som skrev hennes citat angående att Lyten skrev utkastet till hennes citat gällande affären.
Det rapporterar SVT Nyheter.
MISSA INTE: Experten: 1 800 kronor i sänkt skatt på pension nästa år – ”minst”
Experten har ordet
Statsvetaren Jenny Madestam intervjuas av SVT.
”Det är naturligtvis uppseendeväckande. Ett privat företag har sina intressen och en regering, och Sverige, har sina. Politiker på den här nivån förväntas ha makten över sina ord och inte köpa dem rakt av från ett företag”, säger statsvetaren Jenny Madestam till SVT.
Pressmeddelandet där citatet är med skrevs av Lyten på torsdagen den 7 augusti.
I citatet i pressmeddelandet om Lytens köp beskrivs affären som en seger för Sverige, om hur exalterad regeringen är och om tillgångarnas enorma värde.
Senaste nytt
Ebba Busch: ”Mina ord”
”Jag förstår inte riktigt frågan, ord som går ifrån mig är mina ord såklart”, säger Ebba Busch till SVT.
Men dagen före offentliggörandet skickar Lytens företrädare citatet till Business Sweden med orden ”Vänligen dela detta citat med hennes team för att hjälpa till att arbeta mot ett slutligt, godkänt citat.”
Fem timmar före offentliggörandet skickade Business Sweden citatet till regeringskansliet, med orden ”Nedan är förslag på citat för företagets pressmeddelande som planeras gå ut i dag kl 16 (ni kan justera som ni vill).”
Citatet bearbetades inte av regeringskansliet, utan godkänns och går ut precis som Lyten föreslagit.
”Det är alla företags dröm att få en minister som säger någonting positivt om företaget och en affär som man har gjort”, säger Jenny Madestam till SVT, och fortsätter:
”Det är väldigt viktigt att förstå att man kan inte bara göra som ett företag säger och uttrycka sig som ett företag säger. Det måste finnas en tydlig rågång mellan politik och företag”, säger Jenny Madestam.
Läs mer om ekonomi:
Experten: 1 800 kronor i sänkt skatt på pension nästa år – ”minst”
200 000 kronors tricket: ”Ta ut pension tidigt, jobba till riktåldern”
Nu avskaffas Sveriges pensionsålder: Ställ dina frågor till E55
Halverad moms ger 2 000 kronor billigare mat – per familjemedlem
200 000 kronors tricket: ”Ta ut pension tidigt, jobba till riktåldern”

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.