E55

Rasar mot P-kaoset: Dyra böter för att parkera på egen tomt

Kommunerna både i Sverige och Norge har fått en knäpp och bötfäller bilister alldeles för strikt. (Foto: Jan Erik Henriksson/TT)
Kommunerna både i Sverige och Norge har fått en knäpp och bötfäller bilister alldeles för strikt. (Foto: Jan Erik Henriksson/TT)
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud
Uppdaterad: 29 sep. 2025Publicerad: 30 sep. 2025

Parkering i villaområden får boende och politiker att se rött. Hårda regler leder till orimliga böter – lösningar krävs nu.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Parkeringsproblem i villaområden får nu boende och politiker att se rött. Från Ronneby till Huddinge haglar böterna för att ställa bilen vid sidan av asfalten eller till och med på egen tomt, vilket skapar stor frustration.

Parkeringen: En het potatis i villaidyllen

ANNONS

Över hela Sverige – och även i grannlandet Norge – växer ilskan mot de allt strängare parkeringsreglerna. I villaområden där bilister försöker lösa den trånga situationen genom att ställa ett par hjul på gräset eller grusremsan, möts de av dyra böteslappar.

Problemet bottnar ofta i ett system där lagstiftningen inte hängt med i den ökade bilismen, särskilt inte i områden byggda under en tid då hushåll sällan hade mer än en bil.

ANNONS

Hundratals hushåll utan tillräckligt med P-platser

I Ronneby har Per Svensson, som bott i Norra Hulta sedan 1979, fått nog av det han beskriver som en ren ”lappjakt”. Han upplever att böterna plötsligt haglar över grannskapet för minsta överträdelse, som när ett hjul snuddar vid gräskanten.

Området har cirka 125 hushåll, men endast 12 gästparkeringar som sällan är lediga. Han säger att om man har ett födelsedagskalas och det kommer fem bilar, så finns det ingenstans att ställa sig, skriver Blekinge läns tidning.

Äldre hus har inte plats för fler än en bil på egen tomt. Det leder till att fler bilar parkerar på gatorna och då med ett eller två däck delvis på grus eller gräs. (Foto: Jan Erik Henriksson/TT)
Äldre hus har inte plats för fler än en bil på egen tomt. Det leder till att fler bilar parkerar på gatorna och då med ett eller två däck delvis på grus eller gräs. (Foto: Jan Erik Henriksson/TT)

För att belysa problemet har Svensson lämnat in ett medborgarförslag till kommunen, där han föreslår att skapa fler parkeringsplatser i vändzoner och på grönytor.

ANNONS

Han menar att böter och gnäll inte löser något, utan bara skapar nya problem och gör området mindre attraktivt.

På Ronneby kommuns förvaltning för teknik, fritid och kultur är man medveten om reaktionerna, men administrativ assistent Charlotte Ternström tror att det snarare handlar om lathet än om brist på platser, men hon medger att parkeringsbehovet har förändrats sedan området byggdes.

1 300 kronor för parkering på gruset

I Huddinge, utanför Stockholm, har problematiken tagit sig ännu skarpare uttryck. Här har antalet böter för så kallad terrängparkering ökat med hela 330 procent på kort tid, rapporterar Dagens PS.

Bilister som ställer två hjul på grusremsan intill sina tomter för att underlätta framkomligheten på smala gator, möts av en bot på 1 300 svenska kronor.

Oppositionsrådet Carl Otto Engberg (L) kallar det för en jakt på vanligt folk som försöker göra rätt för sig, skriver Dagens PS. Han menar att Sveriges lagstiftning är bland de mest rigida i Europa.

Källa: EasyPark delar din data – rekordsnabba böter

Källor uppger att de har bevis för att EasyPark delar data med andra parkeringsbolag. Allt för att de ska kunna bötfälla rekordsnabbt.

Många drabbade, som Gunnar Norberg, är upprörda över att de får böter för att ha parkerat precis utanför sin egen mur på en 30 centimeter bred grusremsa.

Efter de omfattande klagomålen har kommunen lovat en översyn av de lokala trafikföreskrifterna. Kommunalråd Emil Högberg (S) säger att det är viktigt att avgiftsnivåerna är proportionerliga i förhållande till hur allvarliga överträdelserna är ur trafiksäkerhets- och framkomlighetssynpunkt.

ANNONS

Han konstaterar också att avgifterna i dag träffar fall där parkeringen inte på något tydligt sätt försämrar trafiksäkerheten.

Böter på egen tomt i Norge

Situationen är inte unik för Sverige. Även i Norge har bilägare fått böter för parkering, i vissa fall till och med på den egna tomten, rapporterar Dagens PS.

Bjørn Blaker i Oslo byggde en parkeringsplats på sin tomt redan 1976 efter muntligt godkännande från kommunen. Trots det har han nyligen fått böter för att ha parkerat en släpvagn på den egna parkeringen.

Detta skapar en växande frustration och får invånare i både Sverige och Norge att ifrågasätta kommunernas aggressivitet i parkeringsfrågor och de orimliga böterna.

Bilägare uttrycker en stark önskan om att kommunerna ska få större flexibilitet att anpassa parkeringsreglerna efter de lokala förhållandena, snarare än att tvingas följa en rikstäckande lagstiftning som upplevs som föråldrad och orättvis i dagens bilburna samhälle.

Katarina fick p-bot trots betald parkering – ”för långsam”

Katarina Hempel betalade sin parkeringsavgift – ändå fick hon en p-bot. Enligt parkeringsbolaget tog det för lång tid att köpa biljetten.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

ANNONS
Spara upp till 40% på hemlarm med digitalt dörrlås

Erbjudandet gäller endast till 30 september! Nyckelfri vardag – Lås upp på distans – Upptäcker inbrottet innan det sker – Anslutet till larmcentral 24/7 – Snabb hjälp vid larm

Läs mer här
ANNONS