Efter en tvist med Botkyrka kommun tvingas Leif-Ivan Karlssons livsverk, World of Classics, stänga och sälja bilarna utomlands.


Mest läst i kategorin
Ett av Sveriges mest spektakulära bilmuseum, World of Classics i Tumba, stänger nu permanent och dess unika samling av amerikanska veteranbilar skingras, skriver Carup.
Grundaren, affärsmannen Leif-Ivan Karlsson, uppger att kommunens beslut krossade hans och familjens dröm.
Museet, som rymde omkring 130 klassiska fordon, tvingas nu tömmas och bilarna säljas utomlands, möjligtvis till Dubai, skriver tidningen Mitti.
Karlsson är djupt upprörd över händelseutvecklingen och kallar kommunens agerande ”fruktansvärt”.
Han berättar att han och hans fru grundade museet som en gåva till sina barn, men att de tvingades stänga omedelbart efter ett besök från polisen och byggnadsnämnden. Skälet var, enligt honom, hotet om ett dagligt vite på 250 000 svenska kronor om de höll öppet.
”Det fanns inget annat att göra än att bara stänga,” säger han och tillägger att World of Classics var kommunens enda turistattraktion.

Kommunen: Olovlig användning och byggnation
Botkyrka kommun bekräftar stängningen, men håller fast vid att beslutet är korrekt. Lennart Agen, presschef, uppger att ett tillsynsbesök i april konstaterade att lokalerna användes för museiverksamhet och servering, vilket stred mot det beviljade bygglovet.
Han menar också att olovliga byggnationer och fasadändringar hade upptäckts.
Karlsson är dock övertygad om att stängningen är en hämndaktion kopplad till den uppmärksammade Think Pink-skandalen, där han nyligen friades i tingsrätten från anklagelser om grovt miljöbrott.
Han framhåller att kommunens agerande kom kort efter att domstolen släppte kvarstaden på hans egendom. Kommunen, via Agen, avfärdar bestämt denna koppling och påpekar att det rör sig om helt olika myndigheter och lagstiftningar.
För Karlsson, som genomgått flera tunga år med hälsoproblem och rättegångar, är detta ett sista spiken i kistan för verksamheten i Botkyrka. Han sörjer att inte bara hans dröm straffas, utan framför allt hans familj.
Trots detta planerar han att flytta verksamheten och öppna ett nytt museum i ett annat land, men exakt var vill han inte avslöja förrän allt är klart.

Bensinchock på gång: Då kan priset nå 35 kronor per liter
Enorma prishöjningar kan vänta bilister. EU:s nya klimatsystem kan pressa bensin- och dieselpriser mot 35 kronor per liter.
Senaste nytt
Missa inte:
Rekordutbud av lägenheter. News 55
Danmark: Ryssland för hybridkrig mot oss. Realtid
Hård strid i kulisserna: De tog bort ”nödbromsen” i ny AI-lag. Dagens PS

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.