E55

Nya Wermlands-Tidningen: “Steg med 344 procent”

Felicia Söderqvist
Felicia Söderqvist
Uppdaterad: 04 aug. 2022Publicerad: 04 aug. 2022

Nya Wermlands-Tidningen skriver idag om hur priset på en eftertraktad vara steg med 344 procent och solceller är på tapeten för flera av dagens lokalpressar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Andrew Puzder är USA:s EU-ambassadör sedan i höstas, med en bakgrund som vd för ett storbolag i snabbmatsbranschen. Arkivbild.
Ekonomi

USA till EU: Ingen gas utan handels-ja

23 mars 2026
regeringen stoppa bedrägeri
Ekonomi

Regeringen slår mot sms-bedrägerier – nya regler kan stoppa i förväg

23 mars 2026
Fatih Birol tidigare i mars.
Ekonomi

IEA: Irankriget allvarligt hot mot världsekonomin

23 mars 2026
Guldtacka. Arkivbild.
Ekonomi

Guldpriset rasar – lägsta nivån sedan december

23 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Handelshögskolans rektor om pengar, moral och framtidens makthavare

23 mars 2026

Halmstads villor som är utrustade med solcellspaneler producerar idag ett överskott som täcker 6 procent av stadens energibehov. Något som det kommunala energibolaget Hem vill utnyttja och planerar nu att ta upp kampen som en aktör för solceller till villaägare som vill få ner sina elräkningar, rapporterar Hallandsposten. 

Solceller kan även ställa till problem. Der har en herrgårdsägare i Kalmar fått erfara som vill sätta upp solceller på ett byggnadsminne vilket innebär extra kostnader och byråkratiska processer, rapporterar Barometern. 

Sportfiske fortsätter att vara populärt. Borås Tidning rapporterar idag om fiskekompisarna som startat upp sin egen verksamhet och producerar gummibeten till fiske. “Det är jättekul att kunna jobba vid sidan av med sin hobby”, säger Patrik Svennevid, en av grundarna.

Intresset för fritidshus fortsätter att vara stort. Nya Wermlands-Tidningen rapporterar idag om ett fritidshus i Bomstad som steg med 344 procent i budgivningen. “Varken jag eller säljaren trodde det var sant, säger mäklaren. 

En man i Uppsala försökte att springa från polisen men greps tillslut tillsammans med 675 kilo stulna kopparkablar, skriver Upsala nya Tidning. Tidigare i veckan rapporterade vi om en restaurang i Halmstad som blivit av med sina kablar.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS