E55

Varför överger svenska sparare hoppfulla Indien? Experten svarar

Ekonomin växer snabbt. men investerarna överger Indien. (Foto: Avanza, Getty Images)
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 31 maj 2025Publicerad: 31 maj 2025

Indien har pekats ut som en urstark ekonomi som växer snabbt. Ändå överger svenska sparare sydostasiens stigande stjärna, berättar experten. Och flyttar istället pengarna… till USA.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
E55 Studio

Experten: Tryggaste fonderna för sparare

26 maj 2025

Under maj månad rörde sig de svenska fondkapitalet bort från trygga hamnar som ädelmetaller (guld, silver) och räntebärande statspapper, för att istället investera i USA, teknikfonder och globalfonder som haft en otrygg start på året efter Donald Trumps nya tullar mot praktiskt taget hela världen.

Det har E55 skrivit om tidigare.

Indien sticker ut

Men en fondkategori som stack ut i trenden var att även Indienfonder rasar på innehavslistan. Svenskarna säljer fonder med exponering mot Indien och sätter in pengarna i fonder med exponering mot bland annat Sverige, USA och Europa.

Indiens BNP, alltså ett mått på hela landets ekonomi, växer i rekordfart. Bara under första kvartalet i år växte BNP med över 7 procent. Det skriver Placera. Det antyder att man kan få bra avkastning på placeringar i landet. Men flera fonder investerade i landet har rasat i värde i år samtidigt som de svenska spararna säljer av sitt kapital i indiska fonder för att få råd att köpa annat.

Philip Scholtzé är sparkekonom på nätbanken Avanza, där spararnas flyttar syns varje dag.

”Anledningen till att fonsparare säljer Indienfonden tror jag beror på att de haft en svag utveckling i år. Tittar vi på de tre mest ägda fonderna i kategorin har de i år backat mellan 9-17 procent och den utvecklingen brukar kunna få effekten att pengar letar sig till fonder som gått bättre kortsiktigt”.

En sådan fond är exempelvis Carnegies Indienfond, som tappat strax under 17 procent under 2025.

ANNONS

Det ska inte ses som att spararna övergivit exponering mot Indien för alltid, tycker experten.

Det behöver nödvändigtvis inte innebära att spararna inte längre tror på Indien, det kan också vara en effekt av att viljan är större att investera i något annat och behöver pengar”, säger Philip Scholtzé.

Att investera i tillväxtländer som Indien, Kina, Taiwan och andra utvecklingsländer så är det viktigt att se sina investeringar som långsiktiga, högriskinvesteringar. Man ska inte försöka få till ett smart klipp för snabba pengar. Istället kan man månadsspara lite i taget, och hoppas på god avkastning över tid.

”Det är viktigt att komma ihåg att när man investerar i aktiefonder så behöver man ha ett långsiktigt perspektiv. Jag skulle säga att det blir ännu viktigare när man investerar i tillväxtländer som har en högre risk, som exempelvis Indien. Att försöka tajma rörelserna ökar risken för att man köper och säljer vid fel tillfälle”, avslutar Philip Scholtzé.

ANNONS
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS