Svenskarnas förmögenhet växer så det knakar, enligt SEB:s ekonomer. Trots att börsen går i sidled växer sparandet ordentligt.
Skrällen: Svenskarna blir allt mer förmögna


Hushållens förmögenhet steg kraftigt under årets andra kvartal – trots en skakig start på börsen. Enligt SEB:s Sparbarometer når tillgångarna en ny rekordnivå på över 30 000 miljarder kronor. Samtidigt är nysparandet på bankkonto det största som uppmätts hittills.
”Hushållens förmögenhet når en ny toppnotering trots Trumps tullkavalkad. En sval bostadsmarknad gör dessutom att hushållens balansräkning till stor del drivs av svängningar på aktiemarknaden, vilket innebär att vi kan se en del tvära kast i kommande mätningar”, säger SEB:s privatekonom Américo Fernández i ett pressmeddelande.
MISSA INTE: Halverad moms ger 2 000 kronor billigare mat – per familjemedlem
Nettoförmögenheten växer igen för svenskarna
Efter en nedgång under årets första månader återhämtade hushållen snabbt sina tillgångar. Nettoförmögenheten ökade med 764 miljarder kronor till 24 884 miljarder. Samtidigt steg de samlade tillgångarna med 808 miljarder till totalt 30 289 miljarder kronor.
Aktier stod för den största ökningen, men bankkontosparandet bidrog också mer än vanligt. Sparandet på konto var dubbelt så stort jämfört med motsvarande kvartal 2024, medan nysparandet i fondandelar halverades.
Det skriver SEB i ett pressmeddelande.
Försiktigare hushåll
Mönstret är tydligt: när börsen skakar väljer många att flytta över pengar till tryggare sparformer. – Likt tidigare kriser, som exempelvis under pandemin och höginflationsåren, tenderar hushållen att minska sitt risktagande och växla upp sitt kontosparande. Under vårens turbulens och ekonomiska osäkerhet var det precis det som skedde. Hushållen byggde upp ett rekordstort nysparande på konto. Ett tydligt tecken på hushållens anpassningsförmåga men också en förklaring till varför varken konsumtion eller tillväxt tagit fart, säger Américo Fernández.
Skulderna växer måttligt
Hushållens skulder steg samtidigt med 44 miljarder kronor till 5 404 miljarder. Ökningen kommer främst från bostads- och studielån. Bostadslånen växer i en dämpad takt och har ökat sex kvartal i rad. Studielånen fortsätter att växa i historiskt hög takt, medan konsumtionslånen minskar något – vilket är ovanligt.
Fortsatt känsligt läge
Sammanlagt innebär det att hushållen blivit rikare under våren, men också mer försiktiga. Mycket av förmögenheten är beroende av aktiemarknaden, vilket gör att utvecklingen snabbt kan svänga åt andra hållet.
Senaste nytt
Läs mer om ekonomi:
Halverad moms ger 2 000 kronor billigare mat – per familjemedlem
200 000 kronors tricket: ”Ta ut pension tidigt, jobba till riktåldern”
90 procents rabatt hos tandläkaren för alla som fyllt 67
Äldre än 75 blir rikare – alla andra är förlorare
SBAB: Det blir inga mer prisökningar av bostadspriserna – i år

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.