E55

Säljer Nvidia: Nu köper svenskarna denna danska aktie istället

Nvidia
Novo Nordisk stiger med flaggan i topp bland de svenska småspararna. Chipjätten Nvidia är inte lika populär. Foto: Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 30 juni 2025Publicerad: 30 juni 2025

Danska Novo Nordisk har fallit i värde det senaste året. Men nu har förtroendet återvänt, meddelar nätbanken Avanzas sparekonom Philip Scholtzé. Kunderna säljer chipjätten Nvidia istället.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Svenska sparare har har tidigare säljt av Novo Nordisk, den danska medicinjätten som står bakom populär bantningsmedicin. Men nu kan intresset vara tillbaka.

MISSA INTE: Hon höjde åldersgräns för pension: Nu lämnar Strandhäll politiken

Säljer Nvidia

För att göra plats för aktien säljer Avanza-kunderna Fortnox och amerikanska Nvidia. Det berättar Philip Scholtzé, sparekonom på nätbanken Avanza, till finanssajten Placera.

Och det var en klok ide. Aktien har fallit sedan maj, med 15 procent. Det är lika mycket som hela uppgången under januari-maj för Nvidia. Under samma period har Novo Nordisk stigit med nästan lika mycket.

”Aktiespararna som köpte Nvidia i maj har lyckats bra med tajmingen. Under juni är den amerikanska halvledarjätten upp 15%, vilket motsvarar hela avkastningen sedan årsskiftet. Nu säljer spararna aktien och tackar för vinsten”, säger Scholtzé.

ANNONS

När Novo Nordisk kostade 987 danska kronor

Sedan bottennoteringen för Novo Nordisk den 22 april har aktiekursen stigit från 390 danska kronor till 441 danska kronor i dag. Det är långt kvar till toppvärderingen den 22 juni i fjol, då en aktie i Novo Nordisk kostade 987 danska kronor.

Då var dessutom en dansk krona värd mer i SEK räknat än i dag.

ANNONS

Plockar i rabatten i sommar

Svenskarna köper flera bolag som varit historiskt högt värderade, men som tappat i värde under den tumultartade våren 2025.

Några sådana exempel på börsjättar som backat i år är AAK, Novo Nordisk och Essity.

”Novo Nordisk B och Essity B har alla tappat mellan 6 och 8% och tar plats i köptoppen. Att försöka fånga fallande knivar är en riskabel strategi. Aktierna har nämligen tappat tvåsiffrigt i år”, säger Philip Scholtzé, sparekonom på Avanza, till Placera.

De mest köpta aktierna under juni månad hos Avanza har varit försvarsjätten Mildef och svenska gruvbolaget Lundin Gold följt av AAK.

Både Volov och Investor hittar in på topp-fem-listan.

För de mest sålda aktierna kan man se att förutom Fortnox och Nvidia även Handelsbanken och Rheinmetall.

Mest köptaMest sålda
MildefFortnox
Lundin GoldNvidia
AAKHandelsbanken A
Volvo BRheinmetall
Investor BStrategy A
HacksawSkanska B
Novo NordiskSSAB B
Essity BSEB A
NeonodeSwedbank
H&MNordea

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Hon höjde åldersgräns för pension: Nu lämnar Strandhäll politiken

Ställ din fråga! Vad har du alltid velat veta om din pension?

81 procent av svenskarna struntar i utlandssemester i år

Sverige en förebild? EU vill kopiera svensk pension till fler länder

Så förändrades svensk pension – efter finanskrisen 2009

Kritik mot miljardstöd till elbilar – vanliga hushåll lämnas utanför

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS