Kvinnor litar mer på sin bank eller sin rådgivare när det gäller sparande i fonder än på sig själva, och kommer sällan titta till sina fondval senare i livet än män.
Misstaget som 4 av 10 kvinnor gör med sitt privata sparande


Kvinnor gör många saker rätt när det gäller sparande. Exempelvis är det vanligt att kvinnor fondsparar månadsvis. Kvinnors löner är i snitt bara 90 procent av männens, men de är helt enkelt bättre på att spara sett till andel av inkomst.
Men män är mer aktiva när det gäller byten av fonder. 4 av 10 kvinnor utvärderar faktiskt inte ens sina fonder en gång om året.
Det gör att man riskerar att hamna på efterkälken. Finansmarknaden rör sig och det som var ett klokt råd i fjol behöver inte vara det i år.
2024 var USA och teknikbranschen raketer, med dragkraft från bland annat NVIDIA i början av året och Tesla i slutet av året. Men i år har det gått åt andra hållet. Dessutom har den svenska kronan stärkts mot dollarn vilket skadar placeringar i USA.
Men när börsen faller kan det också vara farligt att sälja i ren panik. Istället kan man se över sin långsiktiga strategi.
”En tid präglad av politisk oro och börsturbulens skulle kunna vara en förklaring till att kvinnors självförtroende har sjunkit,”, säger Rebecca Jansson, fondekonom på Fondbolagens förening, till Dagens Industri.
MISSA INTE: Hög skatt på pension – men bara 728 svenskar använder nytt knep
Så ofta kollar männen och kvinnorna till sitt sparande
Var tredje man som fondsparar kollar till sina fonder en gång i halvåret eller oftare. 17 procent av männen och 12 procent av kvinnorna utvärderar sina fonder en gång per månad, visar Fondbolagens förenings undersökning.
Män tar större risker. Det är inte nödvändigtvis en bra sak. 72 procent av männen säger att de kan tänka sig ta högre risk för att få högre avkastning medan 19 procent anser att låg risk är viktigast. Bland kvinnor är det betydligt mindre riskbenägenhet som gäller: 53 procent kan tänka sig hög risk medan 31 procent anser att låg risk är viktigast.
Kvinnorna är bättre på sparande varje månad
Sju av tio sparar i fonder varje månad, 74 procent för kvinnor och 71 procent för män. Den vanligaste summan att spara per månad bland båda könen är 1.000–1.999 kronor. Var femte svensk sparar i det spannet.
19 procent av kvinnorna sparar 500-999 kronor i månaden, det näst vanligaste beloppet.
För männen är det näst vanligaste beloppet 5000 kronor eller mer, skriver Dagens Industri.
”Ungefär lika många kvinnor som män sparar i fonder. Men det är oroväckande att kvinnors självförtroende sjunker då konsekvensen skulle kunna vara att man inte vågar ta investeringsbeslut och då riskerar att hamna på efterkälken ekonomiskt. En tid präglad av politisk oro och börsturbulens skulle kunna vara en förklaring till att kvinnors självförtroende har sjunkit. Men inte minst i oroliga tider är det viktigt att fortsätta spara regelbundet”, säger Rebecca Jansson till tidningen.
Läs mer om ekonomi:
Hög skatt på pension – men bara 728 svenskar använder nytt knep
Omöjligt för småsparare att agera: ”Svårt även för proffsen”
En miljon personer fick dubbel eller trippel utbetalning från banken
Inget tredje världskrig i dag: Börsen jublar
Nu minskar inte skillnaderna mellan kvinnor och mäns lön längre

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.