Från och med 1 januari 2026 höjs riktåldern, alltså den nya pensionsåldern med ett år till 67 år. För den växande andelen arbetslösa över 60 år innebär det i praktiken bara sänkt pension.


Mest läst i kategorin
Att gå i pension från arbetslöshet är ett snopet slut på ett långt, hårt arbetsliv. Det kan kännas otacksamt, men det innebär också sänkta inkomster. Och det drabbar allt fler svenskar.
Allt fler äldre lämnar nämligen arbetslivet tidigare än de hade tänkt. Men det sker inte för att de vill – utan för att de måste. En ny rapport från SPP, baserad på statistik från SCB, visar att omkring 7 400 personer över 60 år riskerar att ta ut pension före riktåldern 67 år redan 2027. För samhället kan det bli dyrt: förlusten uppskattas till 11,4 miljarder kronor per år.
Det skriver AP7 på sin blogg.
Jubel: Miljardaffär ger tiodubbel vinst till svensk pension
Fler tvingas gå i pension innan pensionsåldern
Andelen långtidsarbetslösa i åldern 61–64 år som går i pension har ökat kraftigt de senaste 20 åren. I början av 2000-talet var det runt 40 procent, men år 2022 hade andelen stigit till 62 procent. Samtidigt finns det en växande grupp äldre som fortsätter arbeta även efter pensionsåldern – men utvecklingen går åt två håll samtidigt.
”Det finns en växande grupp som ofrivilligt pensionerar sig före riktåldern 67 år. Statistiken kan tyda på att ålder är en faktor som påverkar möjligheten till fortsatt sysselsättning”, säger Shoka Åhrman, sparekonom på SPP, till AP7-Bloggen.
Kostar både individ och samhälle
För den enskilde innebär ett tidigare pensionsuttag lägre inkomst både före och efter 67 år. En person som slutar arbeta vid 64 års ålder riskerar att förlora 14 000–16 000 kronor i månaden fram till 67, och därefter 6 000–7 000 kronor livet ut.
”Det riskerar att vara både orättvist och långsiktigt problematiskt att utestänga våra mest erfarna personer från arbetsmarknaden”, säger Shoka Åhrman.
För samhället innebär utvecklingen att både tillväxt och skatteintäkter går förlorade. SPP räknar med att de 7 400 personer som går i pension i förtid 2027 annars hade kunnat bidra med 11 miljarder kronor till BNP. Samtidigt går staten miste om omkring 240 miljoner kronor i skatteintäkter och pensionsavgifter varje år.
Pension innan pensionsåldern ofta ofrivillig
Bakom siffrorna ligger en långvarigt hög arbetslöshet i åldersgruppen 55–64 år. Efter pandemin har andelen arbetslösa mellan 60 och 64 år ökat från 7 till 9 procent.
”Många lämnar arbetslivet i förtid för att de helt enkelt inte får ett nytt jobb. Det kan ge mer pengar här och nu, men på sikt får det konsekvenser – lägre inkomst att leva av resten av livet”, säger Shoka Åhrman.
Senaste nytt
Läs mer om ekonomi:
Jubel: Miljardaffär ger tiodubbel vinst till svensk pension
Bankerna stoppar Thedéen-sänkningen av din ränta i sin egen ficka
Se upp: Då bidrar din försäkring till ekonomisk brottslighet
Sämst i testet – skicka inte guld till Guldbrev: ”En bluff”

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Erbjudandet gäller endast till 30 september! Nyckelfri vardag – Lås upp på distans – Upptäcker inbrottet innan det sker – Anslutet till larmcentral 24/7 – Snabb hjälp vid larm