Sedan 2003 har pensionsfondernas tillgångar inom OECD mer än tredubblats och dessa tillgångar har nu börjat väcka politikers intresse.


”Allt fler regeringar under finansiell press överväger att styra medborgarnas pensionssparande mot inhemska investeringar”, skriver Realtid.
Mercer CFA Institute Global Pension Index 2025 visar att pensionsfondernas tillgångar i OECD-länderna mer än tredubblats sedan 2003 och nådde 63,1 biljoner dollar, nästan 604 biljoner kronor, år 2024.
”Ökad global osäkerhet och den ökande storleken på pensionsfondstillgångar leder nu till att vissa regeringar överväger att uppmuntra mer inhemska investeringar från pensionsfonder inom områden med nationell prioritet för samhällets långsiktiga nytta”, står det i Mercers globala pensionsindex 2025.
Oemotståndlig tillgång
Nu rapporterar även CNBC om att det enorma pensionskapitalet har börjat väcka politiskt intresse i en tid när många regeringar befinner sig under finanspolitiska påfrestningar från åldrande befolkningar och skulder från pandemin.
I en tid då de flesta länder kämpar med skuldsättning har den enorma tillväxten av pensionsfondernas tillgångar blivit oemotståndlig och kapitalet har dragit till sig politisk uppmärksamhet.
Enligt Sébastien Betermier, verkställande direktör vid International Centre for Pension Management, ICPM, överväger nu regeringar allt mer att använda politiska påtryckningar och mandat för att kunna styra pensionsfondernas sparande mot inhemska investeringar.
Han har märkt att den här trenden syns i flera regioner och länder, som Europa, Australien, Storbritannien och Kanada.
”Pensionsfondsnationalism”
När regeringar lägger sig i och säger åt fonder att investera för mycket hemma bryts den ömtåliga balansen mellan risk och avkastning som fondförvaltarna har beräknat.
”I en tid då pensionsfonder har blivit riktigt stora, och regeringarna själva har begränsade likviditetskällor. Och det blir alltmer frestande för regeringar att tänka: kanske kan jag omdirigera det till andra politiska mål”, säger Sébastien Betermier till CNBC, och förklarar att han kallar det här för en sorts pensionsfondsnationalism.
Ett exempel på det här är den australiske finansministern Jim Chalmers som nyligen uppmanade landets pensionsfonder att investera mer i landets infrastruktur och bostäder.
Ett annat exempel är att en grupp politiker från Japans regerande Liberaldemokratiska parti i april bad landets största offentliga pensionsfond att öka sina investeringar i inhemskt riskkapital.
I Storbritannien och Malaysia har regeringarna också uppmanat inhemska pensionsfonder att investera mer i inhemska prioriteringar som snabbväxande företag och infrastruktur.
Politiska beslut i stället för finansiella
Gordon Clark, professor vid University of Oxfords Smith School of Enterprise and the Environment i Storbritannien, specialiserar sig på strategier för pensionsinvesteringar och han tycker att den här politiseringen är väldigt problematisk.
Enligt Mercers analytiker har regeringars inflytande på pensionsfonders investeringsbeslut även utvidgats till privata pensionsfonder.
Mercers analytiker varnar för att direkt inblandning från politiker skulle kunna begränsa en fonds diversifiering eller leda till att den blir alltför exponerad för lokala ekonomiska risker.
De ser även en risk för att investeringsbeslut kan bli politiska i stället för finansiella, och Gordon Clark menar att politiska utnämningar av chefer för pensionsfonder också kan försvaga investeringskvaliteten.
Allmänhetens förtroende
Branschveteraner menar att det är viktigt att skydda pensionsfondernas oberoende så att allmänheten inte tappar förtroendet för dem.
”Det är alltså avgörande att samhället har långsiktigt förtroende för sitt pensionssystem, vilket inte gynnas när regeringar, antingen avsiktligt eller oavsiktligt, ökar prisvolatiliteten på kapitalmarknaderna eller begränsar utbudet av investeringar som är tillgängliga för pensionsfonderna”, skriver Mercer i sitt globala pensionsindex 2025.
”Följaktligen, när pensionsfondstillgångar uppgår till en betydande andel av ett lands BNP (till exempel 50 %), bör regeringen erkänna effekterna och samspelet mellan dess bredare ekonomiska beslut inom en rad områden och konsekvenserna för nuvarande och framtida pensionärer”, skriver Mercer vidare i sitt globala pensionsindex 2025.
Läs mer på E55: Populär PPM-fond med hög avkastning – inte längre valbar

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.










