E55

Här är skattesmällen som kan drabba sparare

Arkivbild/TT
Annelie Sandström
Annelie Sandström
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 16 nov. 2022

Det finns risk för att sparare råkar ut för en skattesmäll nästa år. Det skriver Aktiespararna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den 1 april sänks matmomsen från tolv till sex procent. Arkivbild.
Ekonomi

Låga förväntningar på sänkt matmoms

30 mars 2026
Reklam för ett mäklarföretag utanför Sveriges Riksbank vid Brunkebergstorg. Arkivbild.
Ekonomi

Nya bolåneregler – detta ska du ha koll på

29 mars 2026
Bank of America. Arkivbild.
Ekonomi

Storbank i miljonförlikning om Epstein

28 mars 2026
Den franske ekonomen Gabriel Zucman ser beskattning av de superrika som en nödvändighet för att bevara demokratin. Arkivbild.
Ekonomi

Stjärnekonom: Beskatta superrika – rädda demokratin

28 mars 2026
Ben & Jerry's glass. Förra året sålde Unilever sin glassverksamhet och de är inte det enda stora livsmedelsbolaget som gör sig av med onyttig verksamhet. Branschen har helt enkelt påverkats av den rådande hälsotrenden.
Ekonomi

Stora livsmedelsbolag har problem – kunder vill ha hälsosam mat

27 mars 2026

Det är skatten på ISK, investeringssparkonto som kan komma att höjas rejält.

Om ingenting drastiskt händer med statslåneräntan innan 30 november i år, så kommer skatten på ISK-sparande att öka med drygt 150 procent, skriver tidningen Aktiespararna och konstaterar att skattenivån då blir den högsta sedan sparformen infördes för tio år sedan.

ISK-sparare betalar en schablonskatt som utgår från statslåneräntans nivå den 30 november föregående år, plus en procentenhet. På schablonintäkten betalar den som har ISK-konto 30 procent i skatt.

I dag ligger statslåneräntan på 2,16 procent, skriver Aktiespararna och jämför med vad statslåneräntan var under samma tid i fjol. Den låg då på blygsamma 0,23 procent.

Som ett exempel nämns att den som har 250 000 kronor sparade på ISK nästa år får betala 2 370 kronor i skatt på kapitalet. I år blir skatten på samma sparade ISK-belopp endast 937,50 kronor, det rapporterar Dagens PS.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

ANNONS