E55

Därför omklassificerar Tokyobörsen aktier

Petra Lundgren
Petra Lundgren
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 11 jan. 2022

OMVÄRLDSSVEPET 11/1 Tokyobörsen har omklassificerat alla aktier, racet om elfordon hårdnar och situationen på gasmarknaden förvärras för företagskunder. Detta och annat skriver utländsk affärspress om i dag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Vice riksbankschef Anna Seim säger att Riksbanken är redo att agera för att inte upprepa misstaget från 2022 då penningpolitiken anses ha agerat för långsamt. Arkivbild.
Ekonomi

Riksbankstoppen: Vi är på tårna

26 mars 2026
Ulrika Lundblad med sin nu bortgångna pappa Leif Lundblad, som i sitt testamente donerat en rekordsumma till Karolinska Institutet.
Ekonomi

KI får donation på över en halv miljard kronor

26 mars 2026
Socialdemokraternas energi- och näringspolitiska talesperson Fredrik Olovsson (S).
Ekonomi

S säger nej till ny kärnkraft längs kusten

26 mars 2026
Klarblå himmel och vindstilla bakom högspänningsledningar och en mobil visar elpriset i elområde 4 på över fem kronor per kilowattimme.
Ekonomi

Elpriset väntas bli mer än dubbelt så högt som förra året

26 mars 2026
guld vete
Ekonomi

Skifte på råvarumarknaden – nu lyfts vete framför guld

26 mars 2026

Racet om elfordon hårdnar när både Ford motor och General motors lyfter fram elektriska pickuper och bilföretag är redo att släppa många nya batteridrivna modeller, både i år och nästa år, det skriver Wall Street Journal. Fords aktie sköt i höjden förra veckan efter bolagets nyhet om att nästan fördubbla produktionen av sin kommande elektriska lastbil eftersom fler än väntat beställt den. Lastbilen, F-150 Lightning, ska börja säljas i vår i begränsad volym. Efter att Stellantis, som äger flera bilmärken, avslöjat att de ska sälja elektriska skåpbilar till Amazon, sjönk konkurrenten Rivian Automobile med 11 procent.   

Tokyobörsen har omklassificerat alla aktier i den största ombyggnaden på ett halvt sekel. Syftet är att få mer konkurrens på marknaden och göra landets kapitalmarknad mer dynamisk och attraktiv för globala investerare, skriver Nikkei. De fyra nuvarande first, second, Jasdaq and Mothers blir tre: prime, standard och growth.  

Situationen på gasmarknaden förvärras för stora industrier, skriver Handelsblatt. Timm Kehler, chef för branschorganisationen Zukunft Gas, säger till tidningen att vissa företagskunder som gått med på avbrott i gasleveransen kan få gasen avstängd under de kommande veckorna. 

Hamburgbaserarde modebutiken About you, som finns på internet, närmar sig en omsättning på 13 miljarder danska kronor, skriver danska Börsen. Anders Holch Povlsen äger cirka 20 procent i det snabbväxande företaget. 

Norska investmentbanken Arctic hade köpcentrumaktier som inte gick att sälja och kämpade med dålig likviditet. Då startade företaget en stiftelse, sålde aktierna för 60 miljoner norska kronor dit och fick pengar till både bonusar och utdelning, skriver Dagens Näringsliv.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS