Många kämpar ekonomiskt just nu. Men det går att spara pengar – bara man vet var man ska börja. Konsumentvägledaren delar med sig av konkreta tips på hur du kan få bättre koll på din ekonomi.


Mest läst i kategorin
När vardagskostnaderna skenar och pengarna inte räcker till, är det dags att gå igenom hushållsbudgeten menar konsumentvägledagen Christine Fransholm från Sveriges konsumenter.
”När pengarna inte räcker är det hög tid att sätta sig ner och se över sina utgifter, för att få koll på vart pengarna tar vägen och var det finns möjligheter att dra ner, råder hon till Pensionären.
MISSA INTE: Så mycket tjänar Ulf Kristersson och hans kollegor
Tips nummer 1: Abonnemang – vanlig pengafälla
Enligt Christine Fransholm är det vanligt att särskilt äldre konsumenter har flera telefon- och internetabonnemang – ofta utan att veta om det.
”Det är vanligt att de har många abonnemang som de inte har överblick över. Det kan vara flera abonnemang hos samma operatör som täcker samma sak, som exempelvis olika surfabonnemang till telefonen”, säger hon och varnar för påstridiga telefonförsäljare.
Hon tipsar om att kontrollera surfmängd och användning.
”20 gigabyte surf, använder jag verkligen det? Gå in och titta vad du har haft för förbrukning, där kan det finnas ganska mycket pengar att spara.”
Tips nummer 2: Prenumerationer – betalar du i onödan?
Många har flera streamingtjänster och digitala prenumerationer men använder bara några få.
”Fundera också på om du verkligen läser tidningen eller blir den mest liggande.”
Ett tips är att dela på en prenumeration med någon du känner, eller använda biblioteket för att läsa tidningar och magasin.
Tips nummer 3: … Dina dubbla försäkringar
Att ha rätt försäkringar är viktigt, men dubbel försäkring kostar i onödan.
”Mitt råd är att istället se till att ha en bra hemförsäkring så behöver du inte köpa tilläggsförsäkringar till sakerna du köper”, säger Christine Fransholm.
Läs mer om ekonomi:
Skarp kritik mot regeringens budget: ”Otillräckligt”
Experten: Så påverkar börsraset din pension
Omtvistat testamente: Miljonbud och arvstvister i svenska adeln
Speldesigner utvisas på grund av lönegolvet – trots att han försöjer sig själv