Överraskande för de flesta analytiker är att svensk ekonomi just nu faller med 0,2 procent, sett till BNP. Nu måste Erik Thedéen erkänna sitt fel och sänka räntan, menar ekonomer.


Mest läst i kategorin
Bloombergs analytikerkår trodde att svensk BNP skulle stiga med 1,7 procent på ett år. Istället steg den bara med 0,9 procent under 2025s första kvartal Det gör att ekonomin faktiskt faller med 0,2 procent jämfört med sista kvartalet i fjol. Det framgår av färska uppgifter från Statistiska Centralbyrån, SCB.
Det är riktigt dåliga nyheter, menar ekonomer.
Det skriver Placera.
MISSA INTE: Varför överger svenska sparare hoppfulla Indien? Experten svarar
Erik Thedéen snoozar?
Och vad värre är: Riksbanken och riksbankschef Erik Thedéen har haft helt fel i sina prognoser. Styrräntan, som bestäms av Riksbanken vid det penningspolitiska mötet, bygger på prognoser som uppenbarligen inte alls stämmer överens med verkligheten, tycker Jessica Engdahl, sektionschef på Nationalräkenskaperna.
Det framgår av ett pressmeddelande.
”Tillväxten minskade något under årets första kvartal. Flera av BNP:s komponenter visade små förändringstal. Fasta bruttoinvesteringar minskade däremot tydligt under kvartalet medan en stark varu- och tjänsteexport motverkade trycket på BNP”, säger Jessica Engdahl i uttalandet.
Aj, aj, aj
Även ekonomen Robert Bergqvist tycker att siffran är anmärkningsvärd.
Men vad som är mer anmärkningsvärt är att Erik Thedéens siffror är så fel, tycker även SBAB:S chefsekonom Robert Boije.
”Det som krävs för en junisänkning är ett lågt inflationsutfall i maj, en ECB-sänkning och statistik som visar att det fortsätter att gå knackigt i svensk ekonomi”, sa Boije till Placera.
Nästa gång som Riksbanken sätter ny styrränta är vid räntebesked den 18 juni.
Läs mer om ekonomi:
Det bästa som hänt svensk pension på 2000-talet, enligt expert
Varför gavs pensionärernas miljarder bort till krisande Northvolt?
Nu ska Pensionsmyndigheten jaga kriminella
Miljardbelopp: Svenskar har en miljon olika skulder till Kronofogden
Expert: Plugga vidare, få 3 200 kronor mer i pension

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.