Unionen har sagt upp kollektivavtalet med Svensk Handel och varslat om strejk på Systembolaget från den 10 juni. Strejken väntas snabbt påverka butikernas varuförsörjning.


Mest läst i kategorin
Från den 10 juni klockan 05.00 kan det bli strejk på Systembolagets depåer i Örebro, Sundsvall och Kungsängen, samt på huvudkontoret i Stockholm. Det är fackförbundet Unionen som står bakom varslet, efter strandade förhandlingar om ett nytt kollektivavtal, skriver de i ett pressmeddelande.
”Vi beklagar att Unionen väljer den här vägen i förhandlingarna”, säger arbetsgivarparten Svensk Handels förhandlingschef Ola Axelsson i en kommentar.
MISSA INTE: Boräntorna står still – men bundet lån kan snart bli dyrare
Konflikten gäller villkor och löner
Under våren har Unionen och arbetsgivarparten Svensk Handel förhandlat om ett nytt avtal för Systembolagets tjänstemän. Unionen har krävt bland annat löneökningar, arbetstidsförkortning och övertidsersättning för deltidsanställda.
”Inom Systembolaget finns sedan en lång tid tillbaka ett utbrett problem med att arbetsgivaren konsekvent anställer medarbetarna på deltid. För många anställda innebär det att de inte vet om de kan betala sina räkningar från en månad till nästa. Unionen kräver att deltidsanställda som jobbar över får samma ersättning som sina heltidsanställda kollegor”, säger Martin Wästfelt, rapporterar bland annat SVT.

Omfattning och påverkan
Trots intensiva förhandlingar har parterna inte nått enighet. Varslet innebär total arbetsnedläggelse för Unionens medlemmar på de berörda arbetsplatserna. Det väntas leda till stopp i varuförsörjningen till Systembolagets butiker runt om i landet.
”Det här kommer att märkas tämligen snabbt ute i butikerna eftersom våra medlemmar servar butikerna med varor och tjänster. Och det är ju vår avsikt att det ska vara ett kraftfullt varsel”, säger Unionens förhandlingschef Martin Wästfelt.
Konfliktåtgärderna gäller tills vidare, om inte ett nytt avtal nås innan den 10 juni.
Arbetsgivaren: Vi ville fortsätta förhandla
Svensk Handels förhandlingschef Ola Axelsson beklagar varslet och understryker att avtalet måste hålla sig inom märket, den kostnadsram som sätts av industrins parter.
”Vi har inte sagt nej till de kraven. Men avtalet som helhet måste rymmas inom märket. Vi var beredda att fortsätta förhandlingarna”, säger han, rapporterar Tidningen Näringslivet.
Likt andra avtalsområden förväntas parterna sluta ett avtal inom ramen för industrins märke, där samtliga kostnadsökningar ska rymmas – både löneökningar och exempelvis kostnader för arbetstidsförkortning.
Han förklarar att parterna inte nått samsyn om hur detta kan uppnås och opartiska medlare ska i fortsättningen leda de fortsatta förhandlingarna.
Läs mer:
Ett år utan bankkort: IT-expertens protest mot det spårbara livet
Tyska matjättar sänker matpriserna – pressar konkurrenter
När det kan löna sig att ta ut pension tidigt
Ekonomiforskaren: ”Europa elektrifieras inte – det går åt fel håll”

E55:s ekonomijournalist Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

E55:s ekonomijournalist Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.