317 000 svenskar fick godkänt ROT-avdrag i maj och juni. Det är betydligt fler än de 269 000 som fick ROT-avdrag under samma period i fjol.


Mest läst i kategorin
Det framgår av ett pressmeddelande från branschorganisationen Byggföretagen.
MISSA INTE: 63-åringen dödförklarades av misstag – fick ingen pension
Många nya ROT-kunder
”I sommar är vi fler än vanligt som målar om fasaden, bygger ut altanen och lägger nytt tak”, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Hon hoppas att ROT-avdraget förlängs resten av året för att hjälpa konjunkturen på fötter, och få fler att renovera sina hem. I maj höjdes avdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden. Höjningen är tillfällig och gäller fram till årsskiftet.
Senaste nytt
Regeringens förslag
Det meddelade regeringen efter vårbudgeten.
”Förslaget syftar till att stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Regeringen föreslår en ändrad beräkning av statens inkomster för 2025 med anledning av förslaget”, skrev regeringen då.
Även i kronor räknat ökade ROT-avdraget. Skatteverket uppger att det betalades 1,11 miljarder kronor till ROT-kunder i maj 2025, vilket kan jämföras med drygt 0,96 miljarder i samma månad i fjol.
”Att så många vill nyttja avdraget är ett bevis för att hushållen kan investera om incitamenten är rätt utformade. Rot-avdraget håller uppe sysselsättningen och stärker lokalt företagande”, säger Catharina Elmsäter-Svärd i pressmeddelandet.
Tyvärr innebär det ökade intresset för avdraget att väntetiderna för renoveringar ökar lavinartat, rapporterar bland annat lokaltidningen i Filipstad.
Läs mer om ekonomi:
Spara 6 800 kronor på ditt bolån – med expertens superenkla knep
Svensk pension har aldrig varit så låg som nu: ”Sjunkande skepp”
Pensionsmyndigheten om PPM-fadäsen: ”Lätt att vara efterklok”
Expertens tre tips för att ta ut pensionen tidigt i livet

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.