Kostnaden för medicin stiger med 30 procent från och med 1 juli för sjuka och äldre. Det motsvarar 900 kronor i höjda kostnader och äter upp hela skattesänkningen från årsskiftet för många pensionärer.


Mest läst i kategorin
Riksdagen klubbade igenom förslaget om försämrat högkostnadsskydd för bland annat äldre och sjuka, som är de som köper flest mediciner.
Det rapporterar tidningen Senioren.
”Det är ofattbart att regeringen gått fram med det här förslaget när de vet att det finns många äldre som lever under alldeles för knapra förhållanden med låg pension, utan den extra bördan som det här beslutet innebär. Risken finns nu att en del äldre behöver välja mellan sina mediciner och mat på bordet och det är verkligen under all kritik”, säger SPF Seniorens förbundsordförande Eva Eriksson till tidningen.
MISSA INTE: I år får man i snitt 3 000 kronor i premiepension – i månaden
Politikerna fattade beslutet
Enligt Riksdagsbeslutet lämnas större delar av kostnaderna för medicinerna på de som faktiskt behöver dem, vilket innebär en lättnad för skattebetalarna.
Pengarna går istället till att sänka skatten för bland annat aktieinvesterare och höginkomsttagare, samt till att bygga ut försvaret.
30 procent dyrare medicin
Enligt Dagens Medicin motsvarar höjningen en kostnadsökning på 30 procent, eller 900 kronor per år. Höjningen slukar merparten av den skattesänkning som det förhöjda grundavdraget innebär för pensionärer, som infördes vid årsskiftet.
Skattesänkningen för en pensionär med medianinkomst på 21 500 kronor per månad ska ligga på 1 400 kronor per år, uppger regeringen, enligt Senioren. Det gör att för många äldre som behöver mediciner knappt får några pengar extra alls från statens reformer, och de som har minst inkomster faktiskt får mindre kvar i plånboken trots skattesänkningen.
Regeringens förslag passerade riksdagen med 169 ja-röster mot 122 nej.
Demonstrerar
Pensionärsorganisationerna PRO och SPF har protesterat mot försämringen, bland annat i Medicinmarschen i mitten av mars.
Då sade Åsa Lindestam, ordförande för PRO, så här från talarstolen:
”Det är skamligt. De har inte tagit till sig ett dugg vad det handlar om. Det finns en allvarlig aspekt som är att människor med låga inkomster inte kommer att hämta ut sina mediciner”.
Läs mer om ekonomi:
I år får man i snitt 3 000 kronor i premiepension – i månaden
Pensions-vrede: LO, TCO och SACO till attack mot politikerna
Nederlag för EU:s tjänstepension

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.