Från genombrottet med Ronny Jönsson till kampen mot cancer – Claes Malmberg delar med sig av ett liv som präglats av humor, motgångar och stora känslor. I en öppenhjärtig intervju berättar han om vägen ut ur drogmissbruket, livet med sin yngre partner och varför han trots diagnosen fortfarande känner sig lycklig.


Mest läst i kategorin
Claes Malmbergs karriär tog fart när han i slutet av 1980-talet skapade den fiktive figuren Ronny Jönsson. Rollen gav honom snabbt en plats i det svenska folkhemmet. Sedan dess har han spelat otaliga karaktärer, från farskomedier till barnfilmer, och är nu aktuell i den klassiska farsen ”Spanska flugan” i Helsingborg. Malmberg spelar mot Eva Rydberg, en samarbetspartner han trivs mycket med.
”Ju bättre skådisar du spelar med desto bättre blir du oftast själv,” säger han till Aftonbladet.
Han är dock frispråkig om konflikten kring nedläggningen av Fredriksdalsteatern – en plats han ser som en institution.
”Det är häpnadsväckande hur korkade de är,” säger han om Helsingborgs kommun.
MISSA INTE: Ny rapport: Bästa och sämsta kommunerna för äldre
Ett liv med både glamour och mörker
Bakom komiken har det funnits svåra perioder. Malmberg berättar om hur hans snabba berömmelse också innebar ett fall in i kokainmissbruk. Drogerna gav honom till en början ett rus av självsäkerhet och lycka, men ledde till en identitetskris.
”Allt som var positivt från början blev negativt,” säger han om tiden då missbruket tog över.
Med hjälp av ett 12-stegsprogram och en stark vilja lyckades han ta sig ur beroendet. Även om han ibland kan känna ett sug, beskriver han det som allt mer sällsynt.

”Jag har spridd cancer – men jag mår bra”
För fyra år sedan fick Malmberg diagnosen prostatacancer. Sedan dess har den spridit sig till lungorna och är numera obotlig. Trots det lever han ett aktivt liv med bromsmediciner.
”Jag är inte sjuk, men jag har cancer”, säger han med en ovanlig sinnesro.
Han erkänner att vissa mediciner har påverkat honom hårt, men att han ändå försöker hålla humöret uppe.
”Jag är en lyckligt lottad person eftersom jag har en behandlingsbar cancer.”
Kärleken, åldersskillnaden – och barnfrågan
Claes lever i dag med Hannah, en 36 år yngre skådespelare. Han är ödmjuk inför deras olikheter och försöker inte stå i vägen för hennes egen karriär. När barnfrågan kommer på tal är han tydlig.
”Det kommer inte bli några barn med mig.”
Han talar varmt om relationen men respekterar också hennes behov av integritet och oberoende.
Hans dotter Perla har tagit sociala medier med storm, något som förvånade honom. Genombrottet på Tiktok fick honom att inse vilken kraft digitala plattformar har.
”Även om det är min dotter så tycker jag att hon är rolig på riktigt”, säger han stolt.
Samtidigt betonar han att han försöker låta henne hitta sin egen väg utan att lägga sig i för mycket.
Ekonomi, skilsmässor – och livsfilosofi
Trots flera skilsmässor och en påkostad livsstil har Malmberg aldrig oroat sig för pengar.
”Jag har alltid levt som en miljonär”, säger han med ett skratt, och tillägger att han aldrig legat sömnlös över räkningar. Mycket av hans pengar har gått till familj och livet i stort.
Trots sjukdomen ser han tillbaka på sitt liv med tacksamhet.
”Jag har levt i 64 år, men många skulle behöva tre liv för att uppleva det jag har gjort. Jag hoppas på 20 år till – men blir det inte så, då har jag ändå levt ett fantastiskt liv.”
Läs mer:
Massflykt från Nordea väcker frågor om arbetsmiljön
Så orkar du med börsras – råd för oroliga sparare
Guldbrev vinner i domstol – får fortsätta
Därför krävs Anna på miljonbelopp för andras missade pant
ANNONS

E55:s ekonomijournalist Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

E55:s ekonomijournalist Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.