Stockholmsbörsen öppnar åter med tydliga nedgångar.


Mest läst i kategorin
Precis vid börsöppningen backar OMXS 0,7 procent – och molntjänstbolaget Sinch rasar efter en kvartalsrapport.
På storbolagslistan OMXS30 går Nibe och Tele2 mot strömmen och ser lätta uppgångar medan majoriteten av storbolagen backar. I botten av index återfinns Nordea som faller 2,5 procent. Storbanken har under morgonen presenterat en uppdaterad strategi.
Molntjänstbolaget Sinch rapportrasar 9 procent, medan godisbolaget Cloetta stiger 2 procent på sin rapport.
Storskogen lyfter 15 procent efter att ha rapporterat en bättre omsättning och vinst än vad analytikerna hade räknat med.
På Asienbörserna är det breda nedgångar efter att Wall Street stängt tydligt nedåt i tisdags. Störst nedgångar var det för AI-bolagen och det tekniktunga indexet Nasdaq föll hela 2 procent. I centrum för marknadens oro är de höga bolagsvärderingarna inom AI-sektorn.
Riksbanken väntas inte göra några ändringar av styrräntan när de lämnar besked strax efter börsöppning.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.





