Försvarskoncernen Saab redovisar en oväntat hög vinst för tredje kvartalet och höjer försäljningsprognosen för 2025.


Mest läst i kategorin
”Jag ser absolut ingen avmattning på marknaden på något sätt”, säger vd Micael Johansson till TT.
Nedgången i orderingången är ingen varningsflagga för Saab-chefen.
”Man kan inte titta på kvartal när det gäller en bransch som försvar”, säger Micael Johansson.
Han konstaterar att Saab bara i oktober – efter tredje kvartalets slut – redan hunnit dra in nya beställningar på 16 miljarder kronor.
”Så det handlar om tajming också – när kommer beställningarna in? Det här kommer att vara ett starkt år på orderingångssidan också. Jag ser absolut ingen avmattning i marknaden på något sätt.”
Ukrainabesked ”jätteviktigt”
Veckans avsiktsförklaring från Ukraina – som kan utmynna i en jätteorder på 100–150 stridsflygplan för Saab – beskriver han som ”jätteviktig”:
”Det skulle naturligtvis vara en otrolig möjlighet att få hjälpa Ukraina att bygga upp sitt flygvapen.Jag ser verkligen fram emot att man nu försöker lösa finansieringsupplägget.”
Han tillägger att Saab nu börjar planerar för olika scenarion för att öka produktionskapaciteten om avsiktsförklaringen utmynnar i en jätteorder.
”Vi skulle behöva investera mer i Linköping förstås, om det här nu blir verklighet. Sedan kommer vi titta på ytterligare partnerskap, både med ukrainsk industri men också kanske med någon industri i Europa eller Kanada.”
Johansson: ”Krig aldrig bra”
På frågan om krig och mer geopolitisk oro gynnar Saab svarar han:
”Geopolitisk oro och hemska krig, som i Ukraina, är ju aldrig bra. Det är bara ett stort misslyckande. Samtidigt måste man vara realist och inte naiv och tro att allt är evig fred.”
Han beskriver det som att Saab i grunden jobbar med att skapa säkerhet, skydda samhällen och deras befolkningar med avskräckningsförmåga.
”Det är det vi står för. Vi står inte för konflikter. Vi står inte för geopolitisk oro. Vi står för stabilitet.Sedan har vi varit naiva under en ganska lång period, inte minst i Europa, och vi har mycket att bygga upp. Det är det vi ser nu, att efterfrågan är väldigt stor för att skapa den här försvarsförmågan.”

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.










