Det finns stora risker bidragstagare som får pengar olovligt, och sedan flyttar utomlands. Risken för bidragsbrott och felaktiga utbetalningar är särskilt stor när förmåner går till personer som vistas eller bor utomlands. Nu ska regeringen täppa till hålen där pengarna läcker ut ur socialförsäkringssystemet.


Mest läst i kategorin

Sveriges Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje höll pressträff på måndagen.
”Förmåner och ersättningar från välfärden ska gå till personer som har rätt till den. Vi måste därför förhindra att skattebetalarnas pengar försvinner till personer utomlands”, säger Anna Tenje.
Det skriver regeringen på sin hemsida.
MISSA INTE: Då betalas största delen av ditt arv till främlingar, inte arvingar
Bidragen slussas utomlands
För att komma åt bidragsfuskarna ökar nu åtgärderna mot de som beviljats svenska bidrag, men flyttar pengarna utomlands som de inte har rätt till.
”Här behöver vi hitta kraftfulla verktyg. Därför får utredningen titta på åtgärder som exempelvis flygplatskontroller, användning av biometriska uppgifter, någon form av passignalering som i andra länder inneburit möjligheten att avslå ansökan om nytt pass för den som har obetalda studieskulder eller skulder till vår gemensamma välfärd, och uppgiftsutbyte mellan olika aktörer i syfte att hitta personer som varaktigt vistas utomlands utan att meddela berörda myndigheter”, säger Anna Tenje.
Läs mer om ekonomi:
Då betalas största delen av ditt arv till främlingar, inte arvingar
Avslöjat: Hundra svenska bolag kopplas till Ryssland – och maffian
Volvo-konungens återkomst – efter att nya VD:n sparkas
ANNONS

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv