E55

KD: "2,5 miljarder per år i extra pensionsinbetalningar"

Siri Hill
Siri Hill
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 21 okt. 2016

Kristdemokraterna vill underlätta för familjer genom ett extra skatteavdrag och en särskild pensionsreform. – Så stärker vi jämställdheten och gör rätt mot dem som tagit ansvar för nästa generation, menar Ebba Busch Thor.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Under fredagen höll Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch Thor hösttal i Stockholm på Djurgården. Enligt ett flertal opinionsundersökningar ligger Kristdemokraterna under fyraprocentsspärren till riksdagen. I Aftonbladet/Inizio idag till exempel noteras KD för 3,9 procent, stödet är alltså oförändrat sedan föregående månad, rapporterar Aftonbladet.

      LÄS MER: SPF Seniorerna backar KD i frågan om lagstadgad äldreboendegaranti

ANNONS

Viktigt att underlätta för familjer

I sitt tal resonerade Ebba Busch Thor kring partiets viktigaste fråga: familjepolitiken. Som ett sätt att underlätta för familjer föreslog partiledaren ett särskilt jobbskatteavdrag till familjer på tusen kronor per månad. Man vill också införa en föräldraförsäkring där föräldrar har rätt att överlåta sina dagar till mor och farföräldrar.

Förutom detta föreslår Kristdemokraterna en särskild pensionsreform där 2,5 miljarder per år ska avsättas i extra pensionsinbetalningar.

– Så stärker vi jämställdheten och gör rätt mot dem som tagit ansvar för nästa generation, menar Busch Thor.

      FLER NYHETER: Mer för dig med livserfarenhet

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

volkwagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS