Den globala ekonomin är på väg mot en mjuklandning, enligt Internationella valutafonden (IMF). Det rapporterar Reuters.


Mest läst i kategorin
– Vi är mycket övertygade om att världsekonomin nu är redo för den mjuka landning som vi har drömt om, säger IMF-chefen Kristalina Georgieva på ett event i Dubai.
Georgieva uppger också att hon ser världens ledande centralbanker initiera räntesänkningar från och med mitten av året.
– Jag förväntar mig att räntorna vid halvårsskiftet kommer att gå i den riktning som inflationen har gått det senaste året, säger hon till Reuters.
IMF-chefen varnar samtidigt för att man alltid bör vara beredd på det oväntade efter covid-19, och att ett långvarigt krig mellan Israel och Hamas skulle påverka den globala ekonomin.
Läs mer: Expert: Därför ska du vara otrogen mot din bank

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.