E55

Hemnets kurs rusar efter rapporten

mark.tran@brightsoftsolution.com
mark.tran@brightsoftsolution.com
Uppdaterad: 20 aug. 2021Publicerad: 20 aug. 2021

Hemnets första hela kvartal på börsen visade kraftigt ökad vinst. Fler bostadsannonser och mer betalt per annons har gett klirr i kassan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Mikael Damberg, Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesperson och Fredrik Olovsson, partiets energi- och näringspolitisk talesperson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver plan för datacenter – högt elpris hotar

18 mars 2026
börsen sparande par
Ekonomi

Vanliga börsmisstaget kan kosta dig tusenlappar i pension

18 mars 2026
Deklarationen öppnade den 17 mars.
Ekonomi

Så många deklarerade första dagen

18 mars 2026
Rörlig ränta
Ekonomi

Experterna: Därför ska du välja rörlig ränta på ditt bolån

18 mars 2026
arv
Ekonomi

Många missar ersättning vid dödsfall – kan påverka arvet

18 mars 2026
Det finns ingenting i våra siffror som tyder på en avmattning, säger Hemnets vd Cecilia Beck-Friis.

EkonomiTT

Bostadsmarknaden har varit glödhet efter dippen i början på pandemin. Hemnets vd Cecilia Beck-Friis säger att det har varit ett ”exceptionellt kvartal”, men ser ändå framför sig att antalet bostadsaffärer kommer fortsätta på liknande nivå.

När man tittar på Sverige flyttar man framför allt för att bo, och det gör att när man tittar historiskt har vi stabila volymer som kommer ut. Föregående år var ju lite specifikt på grund av covid men överlag är det stabila volymer.

Ökad vinst

Hemnet redovisar en kraftigt ökad vinst som före skatt uppgick till 46,1 miljoner kronor för perioden april–juni, jämfört med 24,2 miljoner kronor samma period föregående år.

Även omsättningen ökade kraftigt för bolaget som börsnoterades tidigare i år. Omsättningen steg från 144 till 213 miljoner kronor.

Cecilia Beck-Friis förklarar att en viktig drivkraft för tillväxt har varit att det är det första hela kvartalet med en ny ersättningsmodell för fastighetsmäklare, samt införandet av en segmenterad prismodell.

Behovet av en plattform

I maj presenterade Fastighetsbyrån en undersökning som visade att fler objekt säljs utanför Hemnet. Den utvecklingen kan förklaras av en het marknad, säger Beck-Friis.

Första halvåret i år har vi drygt sju procent fler annonser. Det har alltid funnits en viss del av objekten som säljs utanför Hemnet, och man kan ponera att när marknaden är väldigt het blir det fler.

På Stockholmsbörsen har aktien haft en guppig resa sedan noteringen i april, men rapporten för andra kvartalet fick kursen att rusa – upp nästan 15 procent under fredagsmorgonen.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS