En typ av bedrägerier ökar stort och få fall blir uppklarade. Det rapporterar Sveriges Radio.


Mest läst i kategorin
EU införde betaltjänstdirektivet PSD2 under 2020 och 2021 för att göra det svårare att utföra kortbedrägerier. Det gjorde att dessa minskade under flera år, men sedan i höstas har fallen återigen ökat. Enligt Lotta Mauritzson, samordnare på Nationellt bedrägericentrum, har bedragrarna lärt sig att runda systemet.
– Bedragarna har förstått att man behöver befinna sig utanför EU:s plattformar för att kunna begå de här brotten, säger hon till Sveriges Radio.
Av alla anmälda kortbedrägerier är de få fall som klaras upp. Förra året kunde endast tre av tusen anmälningar kopplas till en gärningsperson. I år har 41 000 anmälningar om kortbedrägerier gjorts och endast 35 åtal har väckts.

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.