E55

Fortsatt ökning för tjänstesektorn

mark.tran@brightsoftsolution.com
mark.tran@brightsoftsolution.com
Uppdaterad: 04 aug. 2021Publicerad: 04 aug. 2021

Konjunkturen för de privata tjänsteföretagen är fortsatt stark, visar inköpschefsindex för sektorn som tas fram av Swedbank och Silf. Indexet steg från 67,9 i juni till 69,1 i juli.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Gasfältet South Pars i Iran. Arkivbild.
Ekonomi

Olje- och gaspriser rusar efter bombattack

18 mars 2026
ekonomin sverige
Ekonomi

Svenskarna tappar tron på ekonomin – detta oroar mest just nu

18 mars 2026
Mikael Damberg, Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesperson och Fredrik Olovsson, partiets energi- och näringspolitisk talesperson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver plan för datacenter – högt elpris hotar

18 mars 2026
börsen sparande par
Ekonomi

Vanliga börsmisstaget kan kosta dig tusenlappar i pension

18 mars 2026
Deklarationen öppnade den 17 mars.
Ekonomi

Så många deklarerade första dagen

18 mars 2026
EkonomiTT

”Det är den näst högsta nivån i indexets historia och visar att tjänstekonjunkturen fortsätter att stärkas på bred front och som kan få ytterligare stöd när coronarestriktionerna dras tillbaka”, säger Jörgen Kennemar, ekonom på Swedbank, enligt ett pressmeddelande.

Inköpschefsindex bygger på intervjuer med över 200 inköpschefer i den privata tjänstesektorn. Ett indextal över 50 anses tyda på tillväxt.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS