E55

Dagens Näringsliv: Regeringen gör för lite

Felicia Söderqvist
Felicia Söderqvist
Uppdaterad: 04 aug. 2022Publicerad: 04 aug. 2022

Den norska oppositionen ger stark kritik till regeringen gällande en aktuell fråga och flera bolag tvingas till ett jobbigt beslut.

ANNONS

Mest läst i kategorin


En katt på besök hos veterinären. Arkivbild.
Ekonomi

Allt dyrare hos veterinären – vill se åtgärder

28 feb. 2026
En man är ledsen. Åldersdiskriminering gör att många inte kan jobba till 67.
Arbete

Hur ska vi kunna jobba till 67 när ingen vill ha oss?

27 feb. 2026
Svenska Elverkets försäljningsmetoder bryter mot lagen, menar Konsumentombudsmannen. Arkivbild.
Ekonomi

Elbolag använder olagliga metoder – stoppas

27 feb. 2026
hantverkare
Ekonomi

Staten betalar för altaner och pooler – kritik mot snedfördelning

27 feb. 2026
Så går Sveriges ekonomi. Arkivbild.
Ekonomi

Svagare svensk tillväxt fjärde kvartalet

27 feb. 2026

Den norska oppositionen kritiserar regeringen för att inte agera gällande de stigande elpriserna och tomma vattenmagasin. Man vill nu samla Stortinget för att komma fram till en lösning på hur man ska hantera elkrisen, skriver Dagens Näringsliv

Den japanska teknikjätten SoftBank samlar in 22 miljarder dollar i syfte med att sälja Alibaba. Försäljningen skulle innebära slutet på en era för bolaget som vuxit sig stora genom att vara en tidig investerare i den kinesiska e-handelsjätten, rapporterar Financial Times

ANNONS

Det danska läkemedelsbolaget Ambu meddelar att de sänker sina förväntningar och att man kommer behöva säga upp en större del av personalstyrkan. Bolaget har under en längre tid kämpat med att vända den negativa utvecklingen och tvingas nu till en nedjustering, skriver Børsen

Den amerikanska detaljvaruhandlaren Walmart meddelar att de kommer att avskeda omkring 200 anställda på deras huvudkontor. Bolaget omstrukturerar nu verksamheten efter att man utfärdat en vinstvarning förra veckan, meddelar The Wall Street Journal.

Tyska Handelsblatt rapporterar idag om en ny studie som undersökt hur hur företag geografiskt väljer att etablera sig i landet. Många företag undvek de federala staterna efter kriget men undersökningen visar nu att de börjar komma ikapp.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Sverige är ett kombiland. Med elkombin ID.7 GTX Tourer ser vi till att det förblir så. Gott om utrymme för vinterfolk och vinterutrustning. Dessutom lång räckvidd, förvärmning och mycket mer. Läs mer om ID.7 GTX Tourer Pro S SWE Edition här.

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop