Allt fler pensionärer förbereder sig för en eventuell försäljning av bostaden efter stigande kostnader.

I takt med de stigande elpriserna överväger nu fler äldre att flytta, det meddelar Länsförsäkringar fastighetsförmedling. Skriver Expressen.
Det senaste året har det genomsnittliga elpriset för en villa ökat med 1 500 per månad i norra Sverige, motsvarande siffra för södra Sverige uppgår till 3 200 kr.
Samtidigt har pensionsstödet haft en ökning om 850 kr, vilket inte räcker långt för att täcka de ökade kostnader som uppstått det senaste året.
Enligt Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar fastighetsförmedling, har många pensionärer hört av sig till mäklarbyrån för att få hjälp med en omvärdering av bostaden eller för att sälja.
– Det är en kategori som känner sig pressad. Pensionärer har mindre marginaler än yrkesarbetande, och då slår det hårdare när elpriserna drar i väg. Särskilt mot ensamstående pensionärer i villa, säger Svanberg.
Senaste nytt

Nytt cancervaccin minskade risken för återfall med 42 procent

Så mycket av din premiepension ligger i tre amerikanska teknikjättar

Sambon fick huset i testamentet – barnen kräver sin del

Oljepriset fortsätter stiga
