E55

Börsexperternas bästa tips till dina barn och barnbarn – bli miljonär

miljonär
Med tålamod och rätt strategi kan även en nybliven student bli miljonär – finansprofilerna Per H Börjesson och Tobias Schildfat tipsar. (Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT, Anders Roos)
Paulina Monzón
Paulina Monzón
Uppdaterad: 07 juni 2025Publicerad: 07 juni 2025

Med tålamod och rätt strategi kan även en nybliven student bli miljonär på börsen. Finansprofilerna Per H Börjesson och Tobias Schildfat delar med sig av sina egna långsiktiga aktieportföljer – perfekta att börja med direkt efter studenten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När årets studenter kliver ut i vuxenlivet, är det inte bara frihet och fest som väntar. Det är också ett gyllene tillfälle att ta de första stegen mot ekonomisk frihet, menar Tobias Schildfat – investerare, författare och tidigare aktiemäklare.

Han började själv sin investeringsresa som tonåring efter att ha fått aktier i julklapp. Det växande intresset för utdelningar och ränta på ränta-effekten lade grunden för hans strategi: köp aktier, återinvestera vinsterna och tänk långsiktigt.

”Du ska ha tiden och räntan på din sida. Då kommer du att lyckas på börsen över tid”, säger han till Dagens Industri.

MISSA INTE: Staten får större roll i vården – men inget förstatligande i sikte

Så bygger du din egen ”pengamaskin”

Schildfat uppmanar unga att skapa ett överskott varje månad och sätta pengarna i arbete – till exempel genom aktier med stabil direktavkastning. Nyckeln är att kombinera ett aktivt sparande med ett passivt ägande.

Här är Schildfats fem bästa råd till unga investerare:

  1. Skapa ett överskott. Även små summor räknas.
  2. Sätt pengarna i arbete. Investera i aktier och sparkonton med ränta.
  3. Stressa inte. Spara och lev livet samtidigt.
  4. Kom igång direkt. Tiden och räntan är dina största vänner.
  5. Glöm inte det viktigaste. Hälsa, kärlek och vänskap går först.

Misstag är en naturlig del av att vara ung investerare, säger han. Själv testade han riskfyllda aktier och kortsiktiga affärer – något han idag avråder ifrån.

ANNONS

”Det mest tråkiga och passiva sättet att investera har visat sig vara det mest effektiva.”

Efter studenten är det ett gyllene tillfälle att ta de första stegen mot ekonomisk frihet, och bli miljonär. (Foto: Getty Images, Janerik Henriksson/TT)
ANNONS

Schildfats studentportfölj – sju stabila aktier

För den som vill ha en färdig startpunkt har Schildfat satt ihop en portfölj med sju svenska aktier som han menar är lämpliga att behålla i minst 20 år. Fyra av dessa är investmentbolag: Investor, Latour, Lundbergs och Bure.

”Med svenska investmentbolag får du bred exponering till låg kostnad – ibland bättre än hos amerikanska jättar som Berkshire Hathaway.”

Övriga tre bolag i portföljen är storbankerna SEB och Handelsbanken samt fordonstillverkaren Volvo. Tillsammans ger dessa aktier en direktavkastning på omkring 4 procent – pengar som kan återinvesteras årligen för att förstärka tillväxten.

Börjessons långsiktiga filosofi: Köp, behåll, bli rik

Per H Börjesson, grundare av investmentbolaget Spiltan och ofta kallad ”Sveriges Warren Buffett”, är en annan förespråkare för långsiktighet på börsen. Hans investeringsstrategi går ut på att köpa stabila och lönsamma bolag – och aldrig sälja i onödan.

”Det är vanligt att unga lockas av att köpa och sälja ofta. Men på börsen vinner du genom att vara passiv, inte aktiv”, säger han.

ANNONS

Börjessons favoritportfölj – kallad ”LILIS” – innehåller Latour, Investor, Lundbergs, Industrivärden och Spiltan. Till studentportföljen lägger han även till Linc, ett investmentbolag med fokus på hälsovård.

”Då får du exponering mot läkemedelssektorn och en rimlig rabatt på köpet”, förklarar han.

Tålamod och disciplin – så blir du miljonär

Börjesson varnar för att försöka tajma marknaden – ett vanligt nybörjarmisstag. Även de bästa bolagen kan tappa kraftigt i värde under vissa perioder. Då gäller det att hålla fast vid sin strategi.

”Berkshire Hathaway har tappat 50 procent i värde tre gånger sedan 60-talet. Den som sålde i panik förlorade stort”, säger han

Avslutningsvis understryker både Börjesson och Schildfat att investeringar inte behöver vara komplicerade – men att disciplin och långsiktighet är avgörande.

”Alla kan bli miljonärer på börsen – men man får inte ha så bråttom”, säger Per H Börjesson.

Per H Börjessons 7 tips till att bli miljonär på börsen

  1. Spara först – inte sist
    Lägg undan minst 10 % av inkomsten direkt varje månad. Vänta inte på ”bättre ekonomi”.
  2. Köp egen bostad
    Din bostad är ofta den bästa långsiktiga investeringen tack vare hävstång via bolån.
  3. Lita på ränta-på-ränta
    Små skillnader i avkastning eller avgifter får stor effekt över tid – börja tidigt.
  4. Var långsiktig och tråkig
    Investera som om du planterar träd – köp, behåll och låt tiden göra jobbet.
  5. Var skeptisk till rådgivare
    Många tjänar pengar på att du byter fonder eller aktier – inte på din avkastning.
  6. Välj enkla och billiga sparformer
    Undvik komplexa och dyra alternativ. Indexfonder, aktier och amortering räcker långt.
  7. Gör en årlig ekonomigenomgång
    Granska avkastning, avgifter och hur dina tillgångar växer – som i ett företag.

Källa: Per H Börjessons bok ”Så här kan alla svenskar bli miljonärer”

Läs mer:

ANNONS

Strängnäs får 95 miljarder – nytt AI-datacenter

Inför räntebeskedet – alla riksbankstoppar har rörliga bolån

Trängselskatt på E4 för billigare kollektivtrafik till Arlanda

Dyrare mat kan bli följden när återvinningen förenklas

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina Monzón

E55:s ekonomijournalist Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina Monzón

E55:s ekonomijournalist Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS