E55

Bopriser spås sjunka

e55
e55
Uppdaterad: 22 jan. 2019Publicerad: 22 jan. 2019

Kan vara läge att sälja din bostad – i alla fall om du behöver pengarna relativt snart.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Mikael Damberg, Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesperson och Fredrik Olovsson, partiets energi- och näringspolitisk talesperson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver plan för datacenter – högt elpris hotar

18 mars 2026
börsen sparande par
Ekonomi

Vanliga börsmisstaget kan kosta dig tusenlappar i pension

18 mars 2026
Deklarationen öppnade den 17 mars.
Ekonomi

Så många deklarerade första dagen

18 mars 2026
Rörlig ränta
Ekonomi

Experterna: Därför ska du välja rörlig ränta på ditt bolån

18 mars 2026
arv
Ekonomi

Många missar ersättning vid dödsfall – kan påverka arvet

18 mars 2026

Efter år av prisrally har bostadspriserna dalat den senaste tiden. Priserna och efterfrågan har varierat i landet men i stort sett har trenden varit nedåtgående eller i sidled. Allt fler fastighetsmäklare är pessimistiska. Och nu tror storbanken att det är läge för nästa fas av prisjustering. SEB spår att priserna sjunker med 3-4 procent i år, skriver Expressen.

– Vi tror att bostadsmarknaden får en andra körare under 2019, där utbudsöverskottet leder till en ny nedgång. Vår egen boprisindikator har också gått ned igen, säger SEB:s prognoschef Håkan Frisén till Expressen.

10 procent från toppen

Allt som allt tror SEB att bostadspriserna ska falla med 10 procent från toppnoteringarna. Men det är inte bara priserna på bostäder som kommer rör på sig. SEB räknar med att räntan fortsätter klättra uppåt. Nästa räntehöjning spås dock komma först under andra halvåret i år och innebär att vi kommer landa på en ränta kring 0 procent.

Fortfarande ligger Riksbankens reporänta på minus 0,25 procent. Räntan höjdes så sent som i december och sen dess har flera bolåneinstitut följt efter och höjt sina bolån. Ett lån på 3 miljoner kronor till rörlig ränta har därmed stigit med omkring 6000 kronor per år, skriver SvD.

Sälj nu om du behöver

För den som går i säljtankar kan det därför var läge att göra slag i saken i alla fall om man ändå har bestämt sig för att flytta inom en inte allt för avlägsen framtid.

– För tredje månaden ökar andelen mäklare som tror på en prisnedgång och därmed är det även fortsatt fler mäklare som bedömer prisnedgång än prisuppgång, sa Jenny Stenberg, vd för Fastighetsmäklarförbundet, i en kommentar i samband med Valueguards Mäklarpanel som Expressens Dina Pengar skrev om.

 

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS