Fallet i oljepriset skapar stora problem för Saudiarabien – men påverkar också svenska bilister och företag. Landets försök att kompensera med ökad oljeproduktion kan få direkt effekt på svensk bensin.
Bensin: Så påverkar raset i Saudiarabien ditt pris vid pumpen

Mest läst i kategorin
”Saudiarabien har lagt sin statsbudget på ett oljepris runt 96 dollar per fat, men priserna har legat närmare 30 dollar lägre”, säger Edvard Lundkvist, redaktionschef på Dagens PS.
Svenska bensinpumpar
När oljepriset sjunker blir bensinen billigare – åtminstone tillfälligt. För svenska konsumenter innebär det lägre priser vid pumpen, men effekten är osäker och kortvarig. Anledningen är att Saudiarabien, för att rädda sina statsintäkter, har valt att öka oljeproduktionen, trots att det i längden kan pressa priserna ännu mer.
”Tidigare har Saudiarabien sänkt produktionen för att få upp priset. Nu gör man tvärtom – man pumpar ut mer olja för att få in snabba pengar.”
Det här får konsekvenser för deras framtidsplaner. Landets storprojekt Vision 2030 – med satsningar på turism och grön energi – kräver enorma investeringar. Men utan tillräckliga oljeintäkter riskerar omställningen att sakta in.
För svenska hushåll kan utvecklingen märkas både i plånboken och i börsbolagens rapporter. Billigare olja pressar ner bensinpriserna, men den globala osäkerheten påverkar även svenska företag som exporterar till oljeländerna.
”Det blir en dubbel effekt. Dels ett tillfälligt bensinprisfall som kan gynna konsumenter, dels en ökad ekonomisk osäkerhet som påverkar svenska företag på oljemarknaden.”
Om oljepriset vänder uppåt igen – vilket inte kan uteslutas – väntar i stället motsatt effekt: högre drivmedelspriser, ökade transportkostnader och press på svenska hushåll. Läget är med andra ord långt ifrån stabilt.
Läs mer om ekonomi:
Då får du 110-120 procent av lönen i pension
Ducka straffskatten: Därför ska man pausa sin tjänstepension

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.