Kronikor
Gunnar Ljunggren: Så slösar staten bort våra pengar
Gunnar Ljunggren
Bristen på el stoppar företag från att etablera sig, det visar en kartläggning genomförd av Ekot.
Minst 24 av landets kommuner har tvingats säga nej till nyetableringar av företag varav fem av kommunerna uppger att det rör sig om energikrävande verksamheter som batterifabriker eller datahallar.
Kungsör är en av de kommuner som tvingats att avstå från nya företag på grund av en begränsad elproduktion.
– Den senaste förfrågan var om en batterifabrik som hade gett 4 500 nya arbetstillfällen. Vi kan inte tillhandahålla den mängden el som fanns med i förfrågan, säger Ida-Maria Rydberg som är näringslivschef i Kungsörs kommun.
I undersökningen visade det sig att det enbart var ett fåtal kommuner som kunde hantera så stora elintensiva företag. Flera företag har velat etablera sig i Kungsör de senaste åren men kommunen har behövt tacka nej.
– Det har bland annat varit tillverkningsindustri och det är ofta som det inte är möjligt just effektmässigt, säger Ida-Maria Rydberg.
Kungsör är långt ifrån den enda kommunen som drabbats av elbristen. Undersökningen visar att kommuner i hela landet har problem.
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.