Stockholmsbörsen inleder veckans sista handelsdag med fallande kurser. EQT säljer tillsammans med Oakley den italienska prisjämförelsesajten Facile.it.


e55
Uppdaterad: 23 juni 2022Publicerad: 23 juni 2022
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Efter 33 minuters handel var OMXS30-indexet ned 0,93 procent till 1 878,23. Breda OMXSPI var ned 0,93 procent.
Företagsnytt:
Byggbolaget Skanska har tecknat avtal med en befintlig kund om att bygga interiör till H3, vilket är ett stort datacenter i Hillsboro, Oregon, USA. Ordern är värd 80 miljoner dollar, motsvarande 760 miljoner kronor, och kommer att inkluderas i orderingången för USA i det andra kvartalet i år. Det framgår av ett pressmeddelande.
Sverige:
Producentpriserna i Sverige ökade i årstakt i maj och steg 24,4 procent. I april steg priserna med 23,8 procent.
Aktie | Kursförändring | Kommentar |
BillerudKorsnäs | 0,1% | Carnegie höjer till behåll från sälj |
SBB | -1,2% | Tillbakavisar anklagelser från Viceroy om att det saknas 14 miljarder kronor i skulder i balansräkningen |
Afry | -1,3% | Handelsbanken höjer sin långsiktiga rekommendation till market perform |
Skanska | -2,0% | Ska bygga interiör till ett datacenter i USA för ett ordervärde på 760 miljoner kronor |
Tobii Dynavox | -2,3% | Carnegie inleder bevakning med behåll och riktkurs 24 kronor |
EQT | -3,0% | Säljer tillsammans med Oakley den italiensak prisjämförelsesajten Facile.it tilll Silver Lake |
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS