A-
A+

Här är möbeln som säljs dyrt på auktion

Något som finns i många hem går under klubban för allt mer pengar.
Fritid och livsstil, Hobby, Inrikes, Konst, kultur och nöjeNews55

En möbel har seglat upp i populäritet och säljs dyrt på aktuion. Det skriver Aftonbladet.

Annelie Sandström

Annons

Annons

Det är bänkar av olika slag som blivit populära objekt. En möbel som har hängt med sedan medeltiden då det var väggfasta. Sedan dess har bänkar utvecklats i sin design och tillverkats i alla möjliga stilar. Bland annat allmoge, barock, rokoko, gustavisansk, jugend och funkis-stil med mera, skriver Aftonbladet.

Populärt material

Just nu är det framförallt bänkar i rotting som är mest eftertraktade och dessa möbler går dyrt på auktion. Extra het är den danske formgivaren Börge Mogensens ”Modell 272” från 1950/60-tal, skriver tidningen och bänken går sällan under 20 000 kronor på auktion.

Även de mer rustika bänkarna i massiv furu som var trendiga på 1970-talet har börjat att stiga uppåt i pris. Men det går fortfarande att göra fynd och komma över dem under en tusenlapp tipsar Aftonbladet.

Omtyckta är även bänkar i gustaviansk stil och dessa går sällan under 2000 kronor.

9
Annelie Sandström
Kontakta mig
Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Be om att bli uppringd

Mejla oss