A-
A+

Här är energitjuvarna i ditt hem

Man lagar mat i kök
E55, Ekonomi, HemNews55

Att minska elräkningen kan vara enklare än du tror. Genom små förändringar och medvetna val kan du spara pengar och samtidigt bli mer miljövänlig. Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Sarah Carlsson

Det som drar mest el i ett hem är uppvärmning och varmvatten. En dusch på tio minuter förbrukar cirka fyra kilowattimmar, vilket motsvarar två timmars torktumling. Därför kan det vara fördelaktigt att se över sin varmvattenförbrukning.

– Man kan spara upp till 40 procent bara genom att byta ut sina duschmunstycken och kranar till effektiva kranar, säger Helena Holm, projektledare på Energimyndighetens testlab, till GP.

Det är även viktigt att ha koll på vitvarorna i hemmet. Genom att välja moderna och effektiva maskiner kan man optimera energianvändningen. Men Helena Holm betonar att man måste använda även energismarta produkter effektivt. Att fylla tvättmaskinen fullt och sänka temperaturen är exempel på praktiska tips.

En överraskande energitjuv i hemmet är ugnen. Att köra ugnen med 1500 watt i två timmar kan kosta över åtta kronor om elpriset ligger på tre kronor kilowattimmen.

– Det som drar allra mest är att värma upp ugnen, och då kanske man ska tänka att man lagar till hela middagen i ugnen när man ändå är igång, tipsar Holm.

Ett vanligt tips är att låta ugnen stå öppen när man har använt den, för att ta vara på eftervärmen. Det är dock ett omdiskuterat tips. Vissa menar nämligen att man bör hålla ugnen stängd, för då fungerar den som ett värmemagasin som kan avge värme under längre tid.

Gör det du kan

Så se över dina vanor och var medveten om hur dina hushållsprodukter påverkar elräkningen. Flera små förändringar kan räcka långt, som att släcka lampor eller byta till LED-lampor. Skippa standby på apparaterna och stäng av dem helt istället, ställ in rätt temperatur i kyl och frys och glöm inte att frosta ur frysen. Det kan även vara värt att sänka temperaturen i en del av huset.

– Den kilowattimme som aldrig behöver användas är trots allt den bästa kilowattimmen, konstaterar Helena Holm.

RäkneexempelEffekt WattAnvändning i timmarElbehov kWhElpris 0,50 kr/kWhElpris 3 kr kWhElpris 10 kr/kWh
Diskmaskin140011.400,74,214
Tvättmaskin125022.501,257,525
Spisplatta15000,50.750,3752,257,5
Ugn150011.500,754,515
Spisfläkt2000,50.100,050,31
Torktumlare200024.0021240
TV användning14030.420,211,264,2
TV standby10240.240,120,722,4
Dator användning12581.000,5310
Dator standby15160.240,120,722,4
Strykjärn10000,250.250,1250,752,5
Hårtork10000,250.250,1250,752,5
Glödlampa4060.240,120,722,4
Julljusstake21240.500,2521,5125,04
Duscha*250000,16421240
Ladda elbilen7738,50231770
Kyl**15075,004501500
Frys**3001509003000

*Flöde 0,2 liter/sek med uppvärmning fr 10 till 40 grader
**Årsförbrukning
Källa: Göteborg Energi, via Göteborgs-Posten.

0
Sarah Carlsson
Kontakta mig
Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Be om att bli uppringd

Mejla oss