A-
A+

Därför rasar Avanza på börsen

Ekonomi, affärer och finansNews55

AKTIESVEPET 18/10 Stockholmsbörsen har som väntat inlett svagt nedåt på måndagen i väntan på den kommande anstormningen av delårsrapporter senare i veckan. En av aktierna som rasar idag är Avanza. I den positiva vågskålen märks 13 aktier som nått 52-veckorshögsta under morgonen.

Rikard Jansson

Annons

Annons

Även på de större europeiska börserna ses en viss nedgång i öppningen.

Efter 30 minuters handel var OMXS30-indexet ned 0,38 procent till 2 306,17.

Breda OMXSPI var ned 0,47 procent.

AktieKursförändringKommentar
TF Bank4,7%Intäkter ochresultat i linje med förväntningar, fastställer nya finansiella mål
Better Collective3,6%Börsveckan rekommenderar köp
Mycronic3,2%Handelsbanken höjer till behåll från sälj
Pricer2,0%Affärsvärlden rekommenderar köp
Bonava1,4%Börsveckan rekommenderar köp
Probi1,3%SEB höjer till behåll från sälj
Hexagon−0,5%Nordea höjer till köp från behåll
Avanza−4,7%Rörelseresultatet högre än väntat, ökad kostnadsökningstakt 2022 på grund av rekryteringar
Vitec−6,9%Dagens industri rekommenderar sälj

Hittills i dag har det bjudits på 13 nya 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor.

Avstämningen är gjord runt klockan 10.17.

AktieNytt 52-veckorshögstaTidigareFöregående datumAntal dagar sedan förra 52-veckors högsta
Alcadon Group80,6074,602021-10-153
C.A.G Group100,0097,002021-10-153
Eniro A1,781,672021-10-153
Episurf Medical B4,694,652021-10-153
Handelsbanken A106,95105,652021-10-153
NP3 Fastigheter273,50270,002021-10-153
Odd Molly International27,7025,342021-10-153
SBB B54,1854,002021-10-153
SEB A129,90128,952021-10-153
Swedbank A188,00186,342021-10-153
TF Bank214,00208,002021-10-135
Transcendent Group32,0031,502021-09-2820
Vestum128,60122,002021-10-153
Källa: Factset

Annons

Annons

Rikard Jansson
Kontakta mig
Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Be om att bli uppringd

Mejla oss