E55

Tidig julklapp för forne Fingerprint-toppen

e55
e55
Uppdaterad: 11 dec. 2017Publicerad: 11 dec. 2017

Börsnoteringen av teknikbolag skapar enorma förväntningar. Kursen rusar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Lundabolaget Acconeer, som utvecklar en radarteknik som kan användas i exempelvis mobiltelefoner och robotdammsugare, noterades på First North på måndagen. Aktien steg snabbt till över 30 kronor från noteringskursen som var 25 kronor.

Bolaget har utvecklat sin teknik under flera år och bedöms nu vara nära lanseringen av en första kommersiell radarsensor. För att kunna ta detta steg fyllde bolaget kassan med 180 miljoner kronor inför noteringen. Erbjudandet övertecknades flera gånger om.

Efter börsnoteringen på måndagen värderas hela bolaget till närmare 600 miljoner kronor, trots att ingen försäljning hittills alltså har skett.

En av de som investerat i bolaget sedan tidigare är Tord Wingren, mobilveteran från Ericsson, Samsung och Huawei. De senaste åren är han kanske mest känd som en av styrelseledamöterna i Fingerprint Cards, en post han lämnade våren 2015.

Fingerprint-uppdraget blev dyrköpt då Tord Wingren drog på sig ett åtal efter misstankar om insiderbrott. När målet prövades av Stockholms tingsrätt tidigare i år dömdes Wingren mot sitt nekande till fängelse. Domen är överklagad till hovrätten.

Wingren satt även i Acconeers styrelse under flera år men han lämnade posten under våren. Inför noteringen har också ett konsultavtal mellan honom och Acconeer sagts upp.

Men nu kommer alltså en tidig julklapp till Tord Wingren och de andra storägarna i Acconeer. Bolaget Winplantan, där Tord Wingren är största ägare enligt Acconeers prospekt, kontrollerar aktier värda närmare 70 miljoner kronor efter noteringen.

Acconeer har flera andra personkopplingar till Fingerprint Cards. Thomas Rex, som är ansvarig för smarta kort på Fingerprint, sitter sedan 2014 i Acconeers styrelse.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS