Samtidigt som kryptovalutan bitcoin har fallit till den lägsta nivån på tre månader, har en infekterad strid blossat upp kring en svensk kryptovaluta.


Mest läst i kategorin

Det var i september som beskedet kom att internetbolaget Stockholm IT Ventures, före detta Trig Social Media, skulle göra en storaffär med kryptovaluta-projektet Wyrify. Wyrifys ägargrupp skulle bli storägare i Stockholm IT Ventures som också skulle byta namn till Wyrify.
Nu visar det sig att parterna legat i en konflikt en längre tid och att affären inte kommer att genomföras.
Stockholm IT Ventures, SITV, går ut med ett pressmeddelande på torsdagen där bolaget förklarar att avtalet med Wyrify är återkallat. Enligt SITV motsvarade inte Wyrifys plattform för kryptovaluta och betalningsflöden de utlovade specifikationerna.
Wyrifys ägare ska ha fått ett alternativt erbjudande om en affär som de inte svarat på.
Uppgifterna bestrids av Wyrify som i två kommunikéer de senaste dagarna anklagar SITV för avtalsbrott. Köpet som skulle betalas med aktier har inte genomförts och Wyrifys ägare har inte fått utlovad styrelserepresentation i SITV, trots att bolaget valt nya ledamöter både i december och januari.
Enligt Wyrify har en anmälan gjorts till den tyska finansmyndigheten, SITV:s aktie handlas på den tyska börsen.
Enligt Wyrify har SITV gått ut med besked om flera andra förvärv av bolag och tjänster som aldrig slutförts.
Stockholm IT Ventures uppger i dagens pressmeddelande att en översyn görs av tidigare utlovade affärer och att förändringar kan ske i och med detta.
Bolagets fokus ligger nu istället på förvärvet av norska Cryptotech AS och den egna kryptovalutan Bytemine som presenterades i januari och där en så kallad ”initial coin offering” planeras.
Flera frågetecken återstår kring Stockholm IT Ventures. Anthony Norman uppges vara vd för verksamheten men är inte registrerad hos Bolagsverket. Bolaget saknar också en auktoriserad revisor vilket är ett krav för ett noterat bolag.
Aktien handlades upp något på torsdagen men har mer än halverats sen i början av året.
E55 söker företrädare för SITV för en kommentar.