E55

Sämsta börsdagen i år för Dow Jones på förnyad krigsoro

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 18 feb. 2022Publicerad: 18 feb. 2022

OMVÄRLDSSVEPET 18/2: Tysklands förbundskansler fortsätter att hota Ryssland med sanktioner efter fortsatt ökning av rysk trupp vid Ukrainas gräns och rapporter om skjutningar i Donbass. Dow Jones såg sin sämsta börsdag under 2022 på den förnyade krigsoron.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

bitcoin
Spela klippet
E55 Studio

Är bitcoin, guld och diamanter bra alternativ för ditt sparande?

02 aug. 2025
bilen
Spela klippet
E55 Studio

Ryter till: Därför får ingen lämnas kvar i bilen – inte ens en minut

01 aug. 2025

USA:s president Joe Biden varnar för att Ryssland kan komma att invadera Ukraina de kommande dagarna. Det skriver Financial Times.

På samma tema skriver Handelsblatt: Det har inte kommit någon bekräftelse på det trupptillbakadragande som faktiskt aviserats av Ryssland. Istället ska, enligt amerikanska uppgifter, ytterligare 7 000 soldater ha anlänt till gränsområdet. Samtidigt rapporterar den ukrainska regeringen om beskjutning från det separatistkontrollerade området i Donbass. Rädslan är alltså att om det blir oroligheter där så kan det ge Ryssland förevändning att ingripa militärt.

Nyhetsbyrån Tass citerar ett brev från den ryska regeringen till den amerikanska regeringen: Om USA inte förhandlar fram juridiskt bindande säkerhetsgarantier med Moskva, skulle de ryska reaktionerna även innefatta användningen av ”militärtekniska åtgärder”.

Den tyske förbundskanslern Olaf Scholz uppgav att de ryska trupperna nu är tillräckligt många för en invasion. Han hotade återigen Ryssland med sanktioner.

Wall Street Journal skriver om USA-börsernas fortsatta kräftgång allt eftersom Ukrainakrisen fortlöper. Igår sjönk Dow Jones med över 600 punkter, vilket innebär den sämsta börsdagen hittills i år för det det klassiska industri-indexet.

Danske Börsen skriver om att handels- och industriminister Simon Kollerup ska spara danska företag 3 miljarder danska kronor genom att automatisera rapporter till myndigheterna. Lagen om automatisk företagsrapportering tar bort administrativt krångel, uppger han för tidningen.

Norska Dagens Näringsliv skriver om att Lyse köper upp Ice Group Scandinavia. Affären är värd 5,56 miljarder norska kronor. Före börsens öppning idag infördes ett tillfälligt handelsstopp i Ice Group-aktien i väntan på ett besked från bolaget.

Mobil- och telekombolaget är noterat på Oslo Börs med ett marknadsvärde på 488,9 miljoner NOK. 

Efter att bolaget lämnade ett förslag till omstrukturering i november förra året har aktien mer än halverats, och handlas nu för 2,4 NOK.

ANNONS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

bitcoin
Spela klippet
E55 Studio

Är bitcoin, guld och diamanter bra alternativ för ditt sparande?

02 aug. 2025
bilen
Spela klippet
Bil

Ryter till: Därför får ingen lämnas kvar i bilen – inte ens en minut

01 aug. 2025
ANNONS