E55

Så lever Sveriges snålaste person

mark.tran@brightsoftsolution.com
[email protected]
Uppdaterad: 02 aug. 2021Publicerad: 02 aug. 2021

Han är framgångsrik vd och hade kunnat leva ett liv i lyx. Men han har valt en helt annan väg. Det skriver Aftonbladet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det är vd:n Günther Mårder som enligt en artikel i Aftonbladet blivit känd som kanske Sveriges snålaste person.

Men han tycker själv att ordet ekonomisk låter bättre än snål.

ANNONS

Günther Mårder är vd för intresseorganisationen Företagarna och han är i stort sett ekonomiskt oberoende och skulle kunna unna sig vad han vill. Men han har istället gjort sig känd för sitt ekonomiska tänkande och sitt sätt att spara. Vd:n har vigt sitt liv åt att hålla igen på kostnader på alla tänkbara sätt. Han bor till exempel i ett hem inrett med saker som blivit bortskänkta och äter kollegornas rester till lunch, skriver Aftonbladet.

Han prutar så fort han får chansen och sparandet kan gå ner på detaljnivå för att hålla igen på varenda krona.

Günther Mårder säger att man kan vänta med att sätta igång diskmaskinen till klockan 23 för att passa på när elpriset gått ner. Även familjen har blivit involverad i spartänket och de lite annorlunda levnadsvanorna som det för med sig, skriver Aftonbladet.

– Tidigare hade vi en ordning där alla barnen stod i kö till badrummet och spolade inte förrän sista personen var färdig – så hade man sparat 3 av 4 spolningar, säger han till tidningen.

Han berättar också att han har testat att leva mer slösaktigt, men inte fått ut någon glädje av det.

– Jag har provat att leva i den konsumtionsdrömmen som många lever i. Jag har testat det, inte minst när det gäller dyra bilar, och jag vet att det kortsiktigt ger lycka. Men bara i en, två månader, sedan har det avtagit och blivit normalt, säger Günther Mårder som berättat om sin ekonomiska livsstil i Topp 1 i Sverige som är Aftonbladets podcast.

 

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Skapa ett arv du med

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv

Läs mer
ANNONS