E55

PRO rasar mot bankerna

Ulf Bengtsson
Ulf Bengtsson
Uppdaterad: 12 aug. 2015Publicerad: 12 aug. 2015

Christina Tallberg är ordförande för PRO. Hon hade inte en aning om att bankerna tog avgifter från kollekten. – Det känns inte bra att en del av kyrkobesökarnas kollekt går till bankerna, nu måste kyrkan ta en diskussion med bankerna för att få en lösning, säger Tallberg.

ANNONS

Mest läst i kategorin

svenska kunder
Spela klippet
Ekonomi

Svenska kunder i farozonen om banken kraschar: "Ingen räddning"

23 mars 2025
ekonomi
Spela klippet
E55 Studio

VIDEO: När vänder svensk ekonomi?

22 mars 2025
utomlands
Spela klippet
E55 Studio

VIDEO: Flytta utomlands efter pension – här betalar du lägst skatt

21 mars 2025

Christina Tallberg tänker på alla äldre som går i högmässan på söndagar.
– De  vill inte swisha eller köa med sitt bankkort för att betala sin kollekt. Kollekten är en fin gammal tradition i kyrkan och den ska vi fortsätta med. Alla ger så mycket de kan och vill. Det har fungerat. Blir det svårare kommer kollekten att minska och det blir mindre till dem som behöver pengarna.

      LÄS MER: Banker tjänar pengar på kollekten

ANNONS

Christina Tallberg är upprörd över bankernas beteende.
– De har miljardvinster, bonusavtal och höga löner. Kan de då inte strunta att ta pengar från kollekten?

Det är fler som har tvingats att byta bank på grund av avgifterna. Christina Tallbergs lokala PRO-förening i Tyresö är en av dem.
– Vi bytte bank för en tid sedan. Våra månadsmöten brukade dra in cirka 4000 kronor. När sedan Swedbank och Nordea inte ville ha våra pengar längre från vår kaffekassa bytte vi till Handelsbanken.

PRO ska senare i höst ha ett möte med Kontantupproret.

 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Skapa ett arv du med

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

svenska kunder
Spela klippet
E55 Studio

Svenska kunder i farozonen om banken kraschar: "Ingen räddning"

23 mars 2025
ekonomi
Spela klippet
E55 Studio

VIDEO: När vänder svensk ekonomi?

22 mars 2025
ANNONS