E55

Lånade pengar till bedragare – nu krävs långivarna på 161 miljoner

pengar
En norsk advokat lånade ut pengar som inte var hans, och nu behöver staten sälja hans konstsamling för att kunna betala tillbaka stölden. (Foto: Welcomia, Pixabay och Getty Images)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 23 aug. 2025Publicerad: 24 aug. 2025

Den norske advokaten Per Asle Ousdal höll i ett pyramidspel värt hundratals miljoner. Nu försöker förvaltaren få in pengar från de som gjorde vinst på upplägget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

För ett år sedan rullades en gigantisk skandal upp i Norge när det stod klart att advokaten Per Asle Ousdal stått bakom ett omfattande lånebedrägeri, skriver Realtid.

Arbetet med att säkra tillgångar och reda ut konsekvenserna efter Per Asle Ousdals bedrägeri pågår för fullt, rapporterar Dagens Næringsliv.

Nu riktar Flemming Karlsen, förvaltare av dödsboet, ett krav på sammanlagt 161 miljoner norska kronor mot flera av de långivare som tjänade pengar på upplägget, skriver Dagens Næringsliv.

MISSA INTE: Svantesson (M): Mer pengar till hushållen – familjer går före

Lovade hög avkastning på pengar utan risker

Per Asle Ousdals bedrägeri byggde på fiktiva lån som erbjöds förmögna privatpersoner och lokala företag i regionen Rogaland.

Lånen marknadsfördes som säkra investeringar med hög avkastning och uppgavs vara garanterade av advokatbyrån där Per Asle Ousdal arbetade.

I verkligheten fanns inga verkliga låntagare, och garantierna visade sig vara förfalskade. Bedrägeriet kollapsade förra året, kort innan Per Asle Ousdal tog sitt eget liv.

Många av de drabbade var äldre personer som lockats av löften om trygg placering med god avkastning – precis den typ av investering som många söker inför eller under pensionen.

ANNONS

MISSA INTE: Därför lockar bundna bolån igen

ANNONS

Förvaltaren har samlat in 80 miljoner

Totalt har drygt 100 fordringsägare, främst långivare, anmält krav på sammanlagt 765 miljoner kronor.

Förvaltaren Flemming Karlsen har hittills lyckats samla in närmare 80 miljoner kronor genom försäljning av tillgångar.

Det rör sig om lyxiga fritidsbostäder, konstverk, båtar och smycken som Per Asle Ousdal köpt för de stulna pengarna.

Bland de största försäljningarna finns flera exklusiva fastigheter i Søgne och Jæren som vardera inbringat tiotals miljoner.

Den färska rapporten från Flemming Karlsen visar dock att möjligheterna att tillgodose alla fordringsägare är begränsade.

MISSA INTE: Wall Street öppnar dörren: Storfonder satsar på bitcoin

Två typer av återkrav

ANNONS

Därför har förvaltaren nu vänt sig mot ett antal långivare som under bedrägeriets gång tjänade pengar på det.

Kraven delas upp i två kategorier: så kallade objektiva återföringskrav på 24 miljoner kronor, som gäller transaktioner strax innan kollapsen.

Det finns även subjektiva återföringskrav på 137 miljoner kronor, riktade mot vinster från de falska investeringarna.

De objektiva kraven är enklare att driva igenom eftersom de inte kräver bevis för att mottagaren visste om bedrägeriet.

Borde ha förstått att något var fel

De subjektiva kraven är mer komplicerade och kräver att förvaltaren kan visa att långivarna borde ha misstänkt att något var fel.

”Kraven kallas subjektiva eftersom det finns vissa villkor knutna till otillbörlighet och att mottagaren borde ha vetat något om detta”, skriver Flemming Karlsen.

Förvaltaren Flemming Karlsen betonar att yrkandena i nuläget är preliminära och delvis syftar till att avbryta preskriptionstider. Det är ännu oklart hur många av kraven som slutligen kommer att drivas vidare.

Omfattande konstsamling såldes för att betala tillbaka pengar

ANNONS

Arbetet med att reda ut Per Asle Ousdals ekonomi har redan lett till försäljning av ett tresiffrigt antal konstverk från en omfattande samling.

Samlingen innehöll verk av kända norska konstnärer som Kjell Nupen, Håkon Bleken och Irma Salo Jæger.

Försäljningarna visar på den luxuösa livsstil som Per Asle Ousdal levde på sina offers bekostnad.

80 miljoner norska kronor är hittils insamlade. (Foto: 89Stocker och Getty Images)

Svårt att få tillbaka pengar

För de drabbade långivarna blir situationen komplicerad. De som tjänade pengar på Per Asle Ousdals upplägg riskerar nu att krävas på återbetalning.

Samtidigt visar siffrorna att det inte finns tillräckligt med tillgångar för att täcka alla fordringsägares krav på 765 miljoner kronor.

Med bara 80 miljoner insamlade hittills och ytterligare 161 miljoner i krav mot långivare är det tydligt att många aldrig kommer att få tillbaka sina pengar.

”Kraven kallas subjektiva eftersom det finns vissa villkor knutna till otillbörlighet och att mottagaren borde ha vetat något om detta”, skriver Flemming Karlsen.

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Fond-fadäs – majoriteten misslyckas – Avanza: ”Tråkigt”

Ekonomin står still – men Riksbanken tvekar fortfarande att agera

Spara i kapitalförsäkring? Då måste du förstå risken vid bodelning

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS