Pandemins första år slog hårt mot Gekås, men bolaget kan nu se tillbaka på ett bra 2021. Lika muntert är det inte för en kvinna som fick låg tjänstepension efter 40 år som kommunanställd.


Mest läst i kategorin
För många innebär sommar och semester att utgifterna ökar. Borås Tidning har talat med rådgivaren Anneli NIlsson som ger tips på hur man kan få ekonomin håller hela sommaren.
Norrköpings-Tidningar publicerar de första bilderna på en ny stadsdel med 300 bostäder. Förslaget har varit aktuellt i flera år, men först nu finns ett skarpt förslag.
Smålandsposten skriver om en kvinna som gått i pension efter 40 år på Alvesta kommun. Tjänstepensionen beräknades utifrån den lön hon hade på 1980-talet, vilket innebär att hon får 916 kronor. “Jag blir både ledsen och arg. Att det blivit fel är en sak, men rätta till felet då”, säger hon till tidningen.
Bokslutet för Gekås Ullared AB 2021 visar att bolaget fördubblade sin vinst jämfört med 2020. “Vi är väldigt nöjda med hur året blev till slut, även om det var ett udda år. Under pandemin har vi utvecklat konceptet, stärkt erbjudanden och jobbat ner kostnader, så det blev en dubbel effekt under sommaren och hösten. Vi har lärt oss mycket under resans gång, säger vd Patrik Levin till Hallandsposten.