E55

En 55-plussare värd sin fallskärm

e55
e55
Uppdaterad: 05 dec. 2017Publicerad: 05 dec. 2017

Magnus René är börs-vd:n som fått vara med om en makalös succéresa och gjort många aktieägare rejält förmögna. Nu tar han sin fallskärm och går.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Ekonomi

Sveriges största konkurs – så påverkas din pension

24 mars 2025
elbilar
Spela klippet
E55 Studio

Svalt intresse för skrotningspremien av bensin- och dieselbilar

24 mars 2025
svenska kunder
Spela klippet
Ekonomi

Svenska kunder i farozonen om banken kraschar: "Ingen räddning"

23 mars 2025
ekonomi
Spela klippet
E55 Studio

När vänder svensk ekonomi?

22 mars 2025

Det skrevs börshistoria på måndagskvällen. Mölndalsbaserade 3D-skrivarbolaget Arcams vd Magnus René meddelade då att han lämnar bolaget. Han är en av börsens mest uthålliga på vd-posten.

– Det har varit fantastiskt att vara med att bygga Arcam under de senaste 16 åren, sade Magnus René i en officiell kommentar.

ANNONS

Fantastiskt är för ovanlighetens skull inte en överdrift. Arcams resa på börsen är en formidabel succé. Förra hösten erbjöd GE (General Electric) 300 kronor per aktie och många av småägarna kunde sälja med stor vinst. Magnus Renés egna aktier värderades till strax över 33 miljoner kronor och han var en av de som sålde.

De flesta skulle säga att han är värd varenda krona. Det gäller nog även den fallskärm han tar med sig när han lämnar Arcam. Fallskärmen löses ut trots att han säger upp sig på eget bevåg. Orsaken är en speciell klausul i anställningsavtalet. Under en period av 15 månader efter budet har Magnus René nämligen haft rätt att lämna sin post och få tolv månadslöner utbetalda utan motprestation.

Även ekonomichefen Johan Brandt, som varit på Arcam sedan 2012, går med liknande villkor. Både kommer dock kvarstå i sina roller i väntan på att ersättare kan rekryteras, enligt bolaget.

Enda smolken i bägaren är att avgången blir ett definitivt bevis på att bolaget nu står helt under GE:s kontroll. Den amerikanska jätten har redan 76 procent av aktierna och det skulle inte förvåna om den andelen ökar lite efter höstens nyemission.

GE:s plan var redan förra hösten att komma över 90 procent av aktierna för att kunna avnotera aktien från Stockholmsbörsen och frågan är om ett nytt försök planeras. I så fall skulle börsen förlora den sista delen av det rosade förhoppningsbolaget.

Det är inget som bekymrar Magnus René i varje fall. Han är nybliven 55-plussare och väl stadd vid kassa. Vad han ska göra härnäst är inte känt men han är redan skriven utomlands. I Sverige har han få andra uppdrag, det enda andra i börssammanhang är som ledamot i protesbolaget Integrum som noterades på First North i våras.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Skapa ett arv du med

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Ekonomi

Sveriges största konkurs – så påverkas din pension

24 mars 2025
elbilar
Spela klippet
E55 Studio

Svalt intresse för skrotningspremien av bensin- och dieselbilar

24 mars 2025
svenska kunder
Spela klippet
E55 Studio

Svenska kunder i farozonen om banken kraschar: "Ingen räddning"

23 mars 2025
ANNONS