E55

Elpriserna förväntas minska – men du betalar mer

Frida Nilsen Mrad
Frida Nilsen Mrad
Uppdaterad: 28 dec. 2017Publicerad: 28 dec. 2017

Under 2018 väntas elpriserna sjunka. Men samtidigt har elnätsbolagen fått godkänt för avgiftshöjningar. Något som innebär att många konsumenter får saftigare räkningar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

I år var elpriserna de dyraste på fyra år, med ett genomsnitt på 30 öre per kWh. Men 2018 väntar experterna billigare elpriser. Något som dock inte kommer att märkas av för konsumenterna då flera elnätsbolag samtidigt höjer avgifterna, rapporterar Dagens industri.

Flertalet elnätsbolag har under flera år höjt avgifterna efter ett domstolsbeslut 2015 då Energimarknadsinspektionens avgiftstak för elnätsavgifter inte godkändes. Elnätsbolagen gavs därför grönt ljus till avgiftshöjningar på totalt 36 miljarder under de kommande åren.

ANNONS

– Vi är givetvis besvikna över att vi inte fått prövningstillstånd eftersom vi tycker att kammarrätten ger elnätsföretagen möjlighet att ta ut för höga elnätsavgifter, sade Ei:s generaldirektör Anne Vadasz Nilsson i en kommentar efter domen.

Eon höjde sina elnätsavgifter med 10 procent redan i somras och efter årsskiftet följer bland annat Vattenfall efter. Då höjs nätavgiften för 870 000 kunder med i genomsnitt 6 procent, skriver Aftonbladet.

      LÄS MER: Högsta elpriserna på fyra år

Samtidigt höjdes i somras elskatten till 32,5 öre per kWh, en skatt som efter årskiftet inte längre kommer att läggas på fakturan från elhandelsbolagen. Utan kommer istället dyka upp på fakturan från elnätsföretagen.

– Elskatten utgör en väsentlig del av hushållens elkostnad. Flytten kommer säkerligen att upplevas som att elhandelsfakturan rabatterats med cirka 30-40 procent. Motsvarande belopp kommer istället att läggas på elnätsfakturan, säger Faraz Azima, vd för elprisjämförelsesajten elskling.se i en kommentar.

Från och med 1 januari kan konsumenterna alltså vänta sig såväl avgiftshöjningar som fakturaändringar. Något som alla bör vara uppmärksamma på.

– Det konsumenterna ska vara vaksamma på är att de från den 1 januari 2018 inte längre ska debiteras för energiskatt av sin elhandlare, säger Faraz Azima.

ANNONS

 

 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Skapa ett arv du med

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv

Läs mer
ANNONS