Den sparkade rikspolischefen Dan Eliasson behåller jättelön och arvoderas därmed i paritet med statsministern.


Mest läst i kategorin

Att Dan Eliasson har varit en kritiserad rikspolischef är ingen hemlighet. Men det hindrade inte honom från att knipa ett nytt toppjobb som chef för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.
Enligt anställningskontraktet som Expressen tagit del av framgår att han får behålla sin månadslön på 160 000 kronor. Därmed är det bara en myndighetschef som har högre lön, Trafikverkets generaldirektör Lena Erixon, skriver Expressen. Statsministern tjänar 168 000. Förutom lönen har han fri bil som han kan använda både i tjänsten och privat.
Utnämningen av Dan Eliasson har ifrågasatts, bland annat av Liberalernas partiledare Jan Björklund. Processen är dock inte offentlig.
–Processen är inte offentlig och det kan man ifrågasätta. På måndag träffades avdelningscheferna på regeringskansliet och troligtvis fick de informationen då. Jag hade uppskattat om jag som ordförande hade fått det då också, säger fackförbundet ST:s lokale ordförande på myndigheten Jan Karlsson till Expressen.
Ny rikspolischef blir Anders Thornberg. Han lämnar sin post som generaldirektör för Säkerhetspolisen där han haft 120 700 kronor i månaden, enligt Expressen.