Sju av tio företag vill ha kontoret som bas för de anställda på lång sikt. Dagens industri ifrågasätter varför det är så viktigt att vara på kontoret.


Mest läst i kategorin

Svenskt näringslivs företagarpanel visar att sju av tio företag vill ha kontoret som bas på lång sikt. Varför är det så viktigt att anställda är på kontoret? Det undrar Henrik Westman på ledarplats i Dagens industri. Företagen fungerade under pandemin trots att många jobbade hemifrån. Så länge jobbet sköts är det ointressant var det utförs menar Westman som pekar på många fördelar med distansarbete.
Det är kaos med pass och på flygplatser. Fredrik Johansson skriver i Svenska Dagbladet att det är regeringens ansvar. Direkt ansvarig för frågorna är justitie- och inrikesminister Morgan Johansson.” “Att justitieministern själv skulle ha något politiskt ansvar verkar ligga mycket långt utanför hans föreställningsvärld”, konstaterar Fredrik Johansson.
Flygplatskaoset tas upp i Dagens Nyheter också. Där undrar Emma Høen Bustos varför vi i Sverige inte gör som Finland för där finns inget kaos på flygplatsen.
Det svenska systemet med sjukvård hotas i grunden, skriver Fanny Nilsson i Aftonbladet. Det går att köpa sig förbi köer och det blir allt vanligare med privata sjukvårdsförsäkringar. Ledarskribenten befarar att Sverige är på väg att hamna i samma situation som USA – som har världens dyraste och mest ojämlika sjukvårdssystem.

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv